Музеи, църкви и манастири, екопътеки, римски селища и пещери са сред 68-те културно-исторически обекта и природни забележителности в Дряново, Горна Оряховица и Велико Търново
Автор: Здравка Христова
Девет общи туристическа маршрута разработиха общините Велико Търново, Горна Оряховица и Дряново. С тях в Централна Стара планина и в района на столицата на Второто българско царство се надяват да привлекат през четирите сезона на годината поне 370 000 посетители.
С тях се представят следите на вечността, местната кухня, както и възможностите за селски и приключенски туризъм. Българските и чуждестранните гости от европейските страни ще могат да обиколят и усетят духа на родните традиции и да пробват лечебната сила на минералните ни извори и спа процедури.
Общият проект на трите общини е наречен "Бяло, пурпурно, синьо, зелено - следите на вечността”. Бялото символизира античното наследство, пурпурното се свързва със средновековното величие, синьото - с Възраждането, а зеленото е символ на природата и съвремието.
Наред с традиционните културно-исторически маршрути в рамките на този проект Велико Търново предлага възможностите на спа туризъм в хотелите в града, където ще пребивават посетителите след обиколките, Дряново акцентира на приключенските атракции, а Горна Оряховица – на кулинарните изкушения.
Районът изобилства със забележителности, великолепна природа и вековна история, разкриваща своите тайни пред погледа на посетителя. Приятният климат, добрата инфраструктура и географско положение в полите на Стара планина от своя страна допринасят за високата му атрактивност.
Многобройните екопътеки и туристически маршрути дават възможност да се стигне до едни от най-красивите кътчета на страната ни, намиращи се тук - речни дефилета, водопади, пещери и вековни гори. Антични градове и крепости, средновековни православни храмове и манастири, архитектурни шедьоври от Възраждането – това са само част от културните ценности на този край. А в музеите там се съхраняват едни от най-богатите в национален мащаб сбирки от безценни артефакти и съкровища от няколко исторически епохи.
Посетителите ги чака топло гостоприемство, те ще могат да се насладят на домашно приготвената храна от разнообразните рецепти на вкусната местна кухня, някои от които с дълголетна история.Търсещите силни усещания, ще се убедят, че това е място, където скуката е непозната. Пещери, природни забележителности, редки растителни видове, отвесни скали, чакащи да бъдат покорени, са сред предизвикателствата пред спортните натури и любителите на природата.
Многобройните събития и фестивали от своя страна предлагат на туристите богата палитра от емоции, срещи с нови хора и култури, досег до изкуството на различни епохи. През четирите сезона на годината тук е интересно с многото възможности за почивка и забавления.
Сред 68-те културно-исторически обекта и природни забележителности, включени в деветте туристически маршрута, са крепостта Царевец, средновековните църкви в Асенова махала, античното селище Никополис ад Иструм, римското тържище Дискодуратера край Дряново, двете пещери край града, Дряновският манастир, местността Камъка, музеите в трите населени места, Еменската и Хотнишката екопътека с водопадите си.
Туристическите пакети са с продължителност от два до пет дни. "Назад във времето" е ориентиран основно за чужденци и включва крепостта Царевец, музеят "Затворът", където е пребивавал и Левски, Конакът, Археологическият музей, църквата "Св. 40 мъченици", няколко къщи на Колю Фичето в Дряново и редица други забележителности. Четиридневният маршрут действително ще върне туристите в годините на величието на Второто българско царство.
"Назад към античността" е предназначен за българските туристи с почти същите обекти, но включва допълнително античния град Никополис ад Иструм, някои от големите художествени галерии, Самоводската чаршия с нейните самобитни майстори и пещерата "Бачо Киро" край Дряново.
Поклоннически туризъм с посещения само на църкви и манастири в трите общини предлага пакетът "Символи на вярата". Регионът на старата столица е бил средище на християнството и дом на Българската патриаршия и над 20 са уникалните обекти, които си заслужава да бъдат посетени.
На уста Колю Фичето е посветена обиколката "Шедьоврите на майстора". Самобитният строител, определян и като баща на българската архитектура, всъщност е обединяващото Велико Търново, Горна Оряховица и родния му град Дряново звено. Десетки са сградите, съградени от него.
Специално внимание заслужават Конакът във Велико Търново, където е приета Търновската конституция, Преображенският манастир с уникалното "Колелото на живота", Къщата с маймунката, Плаковският манастир „Св. пророк Илия“, както и обителта "Света троица". А Дряново буквално на всяка крачка пази спомена за бележития си съгражданин.
В Градския исторически музей е отделено специално място за него с богата експозиция от фотоси, документи и макети на негови сгради. Една от построените от него къщи - Икономовата, днес е приютила икони от XVII до XIX век. Етнографски експозиции и местни фестивали са включени в маршрута "Делници и празници от миналото". Предвидени са обиколки из Арбанаси, битовите сбирки в Горна Оряховица, Долна Оряховица, както и къщата "Асен Разцветников" в село Драганово.
В мултимедийния посетителски център в старопрестолния град, по-известен като Музеят на восъчните фигури, са показани битът и величието на Второто българско царство от времето на династията на Асеневци. Няма турист, който да не пожелае да види и емблематичния аудиовизуален спектакъл "Звук и светлина".
Така на практика, по което и време да посетят трите града, посетителите винаги имат богат набор от културно-исторически мероприятия, които да разнообразят престоя им.
Привържениците на екстремните изживявания и хората с приключенски дух със сигурност ще предпочетат пакета "Емоции в зелено". Тук са всички екопътеки в района. Там гостите могат да се полюбуват на прекрасните природни гледки на водопада Момин скок в Емен и на Хотнишкия водопад.
В Горна Оряховица е екопътеката "Камъка", която стига до хижа "Божур". В Дряново освен спускането в пещерата "Бачо Киро", може да се направи разходка в парка "Приключенският остров" и по екомаршрута "Виа Ферта".
Околностите на местността Стринава и крепостта Градът пък дават възможност за среща с муфлони и запознаване с типичните за региона планински растения и гъби.
За десерт остава екопътеката "От Дискодуратера до наши дни". Тя е изградена през 2008 г. и е с дължина 3 километра. Маршрутът й минава по стария римски път за Августа Траяна, по античен мост и покрай стара мелница.За още по-смелите е ориентиран пакетът "Приключенски тур - дръзки и смели". Той е двудневен и в него са включени обхождане на най-старата в България екопътека - „Еменската“, а в следобедните часове е предвидено скално катерене в района на Велико Търново.
За следващия ден остават нови планински маршрути в Дряново и слизане в някоя от необлагородените пещери. Следва обяд в Дряновския манастир, красиви минути с иконите в него и посещение на пещерата "Бачо Киро".
Ако пък имате само един ден на разположение и искате да видите нещо различно от Царевец, Арбанаси и музеите, можете да си изберете дестинацията "Емоция до край". Тя включва разглеждане на Килифаревския и Капиновския манастир с водните му лилии и пешеходен тур из Дряново.
За отегчените от динамиката на града е предназначен продуктът "На гости" - петдневен маршрут за селски туризъм. В него са включени Еменската екопътека, Хотнишкият водопад, риболов на Янтра или Росица и обяд на открито на хижа "Божур" над Горна Оряховица.
Следва разходка по тесните калдъръмени улички на Арбанаси с местните църкви и манастири. Третият ден е посветен на курортното селище с лековити извори Вонеща вода. На следващия е отпътуването за Царева ливада. Там, ако посетителите имат късмет, могат да случат празника "Ракия магия" в село Зая, рок фестивала в Ганчовец, или просто да се отдадат на риболов.
Последният ден е за разходки сред природата в Гостилица.