Астероид носи името на световноизвестен наш диригент
Йордан Камджалов
08 Септември 2014, Понеделник
Знаете ли какво е космически обект 52292? Това е астероид, открит от НАСА през юни 2012 г. и кръстосващ пространството някъде отвъд Юпитер,
Автор: Георги Ваташки
носещ названието Камджалов. Парчето космическа скала е кръстено на световноизвестния диригент Йордан Камджалов. Едва 34-годишен, неговото име вече е наредено от импресариите до знаменитите му колеги Клаудио Абадо и Зубин Мета.
Той е първият българин, приет в специалността „Дирижиране“ в Берлинската музикална академия, а престижното издателство Kubon & Sagner отпечата книгата му „Звукови светове. Диригентът Йордан Камджалов“ на цели седем езика. От март той е генерален музикален директор на Филхармоничния оркестър и Оперния театър на германския град Хайделберг, където живее от 12 години.
Йордан е първият чужденец, спечелил конкурса за престижния пост, избран измежду близо 200 кандидати с гласовете на специално жури, цялата филхармония, всички солисти, оркестранти, хористи и 41 видни общественици в немския град. Нашенецът оглавява и прочутия местен фестивал за класическа музика Heidelberg Schloss Festival.
Сънародникът ни е роден в Търговище през 1980 г. в семейство с традиции и интереси в областта на музиката. Майка му Стоянка е музикален преподавател, а баща му Тодор е инженер. Данчо, както с обич и респект го наричат в родния му град, учи пиано от 4-годишен, а рекордът му е 13 часа и 40 минути непрекъснато свирене на клавишния инструмент.
„Докато майка ми преподаваше музика, ние със сестра ми кръстосвахме тротоарите. Срещахме се с различни музиканти. Винаги съм казвал, че общуването е богатство, а дирижирането е средство за общуването, защото диригентът е комуникатор.
Преди мислех, че музиката е по-важна от хората. Но с времето разбрах, че хората правят музиката, защото партитурата е като брашнен чувал - колкото повече тръскаш, толкова повече пада. Получаваш нови усещания и виждаш скрити елементи“, шегува се Камджалов.
Той завършва с отличие СОУ „Проф. Никола Маринов" в родния си град и е приет в столичната Национална музикална академия. Младият талант обаче е раздвоен между пианото и любовта си към физиката и астрономията. Музиката надделява и след дипломирането се записва и в Британската музикална консерватория, която завършва със златен медал.
През 2002 г. се мести в Берлин, за да премине на още по-високо стъпало и да следва диригентство. От германската столица Йордан тръгва по света и печели различни конкурси един след друг. Така вписва в биографията си постижения като финал на Международния конкурс за млади диригенти в Безансон, Франция, през 2007 г., първа награда на Четвъртия международен конкурс за диригенти Jorma Panula във Финландия, награда за изключително високи артистични постижения от Берлинската академия на изкуствата, както и номинация за приза „Най-добър оперен диригент на годината“ от немското радио.
Славата му расте, а с това и признанията на публика и специалисти. През 2005 г. Камджалов е поканен да ръководи оперен спектакъл с участието на Комичната берлинска опера. Ангажиран е като диригент в „светилища“ на класическата музика като Дворцовия театър „Райнсберг“ в Германия, „Концертхаус“ в Берлин и Дома на музиката в Порто. Участва в редица престижни музикални фестивали в Швейцария, Франция, Австрия, Германия.
В началото на 2012 г. Йордан с изненада научава новината, че Центърът за малки планетни тела към Световния астрономически съюз и НАСА кръщават открит наскоро астероид на негово име.
„Бях на летището във Виена и съвсем случайно попаднах в интернет страницата на НАСА, където видях новината, че са кръстили космическия обект с името „52292 Kamdzhalov", спомня си нашият сънародник. Той често се шегува, че когато му писне Земята, ще замине за планетата си, която „не е далеч, само 520 млн. километра оттук, в пояса между Марс и Юпитер“.
Това му придава смелост през март миналата година да се запише да учи астрономия и физика в Свободния университет в Хайделберг: „За мен беше мечта да се свържа с тези, които проникват в Космоса, да се запозная с актуалните проблеми във физиката и астрономията. Тръгнах на лекции и се чувствах безкрайно щастлив. Жалко е, че човек не може да е пълноценен в повече от една област.“
Друга допирна точка между музиката и астрономията Йордан Камджалов демонстрира в началото на тазгодишния сезон в Хайделберг. Той го открива с концерт на тема „Вселена", който протича съвместно с немския Институт по астрономия и цялата музикална година преминава като спирала под наслов „Еволюция". През юни 2014 г. пък диригентът организира конференция в Германия на тема наука, изкуство и философия, която премина при голям интерес.
Младият роден талант не забравя България и всяка година се завръща със семейството си в родния си град, където организира майсторски класове за бъдещи пианисти. Прави такива и в София. През 2012 г. пък създава фондация на свое име в подкрепа на млади български творци.
„Мнозинството от българите в чужбина казват, че биха се върнали веднага, но при други условия. Ако не виждаха у нас една безпрецедентна, безотговорна и антинационална политика. В България талантите не могат истински да се разгърнат, а за творческата личност това може да е много болезнено. Но светът се крепи на мечтите ни“, не спира да вярва Камджалов.