В Одеса се проведе шестото издание на Събора на българските културно-просветни центрове „Аз, буки, веди“
Автор: Георги Ваташки
На 23 ноември за шеста поредна година се проведе традиционният вече Събор на българските културно-просветни центрове „Аз, буки, веди“ към Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“. Ученици и преподаватели от филиалите на духовното средище от Иличовск, Болград и Измаил се събраха заедно в Двореца на студентите в Одеса, който бе домакин на тазгодишното издание на форума.
Всяка година съборът се превръща в едно незабравимо празненство, представящо възхитителни музикални изпълнения, стихотворения, танци и хумористични сценки. В рамките на мероприятието всяко училище се изявява чрез различно сценично изпълнение. За участниците бяха предвидени викторини, а също така и екскурзия по забележителните места в Одеса.
Това е второто издание на събора. През миналата година учениците и преподавателите се събраха в духовната столица на бесарабските българи – Болград.
Празникът бе открит с родопска народна песен и химна на „Аз,буки, веди“ - „Съберете се мили, съберете се родни.“
Училище след училище запълваха програмата със своите весели представления като възпитаниците на школата се стараеха да разкажат за българския дух, за културата и традициите и за знанията, придобити в тази област. Съборът ставаше все по-интересен, защото всеки един град влагаше свои интерпретации за ролята на центровете „Аз, буки, веди“ в своя живот. Публиката се наслаждаваше на народни танци с различни видове български кърпи от Болград, български вариант на прочутата пиеса „Ромео и Жулиета от град Иличовск“ и най- вече великолепни вокални и танцови композиции от Измаил и Одеса.
Българският празник в Одеса нямаше да е пълен без изпълненията на младежките състави от „Аз, буки, веди“. Фолклорните групи „Български сърца“, „Бисери“ и вокалната група „Здравец“ от Българския младежки клуб „Актив“ бяха дълго аплодирани от малки и големи.
Сънародниците ни останаха впечатлени от талантите на вокалистите Наталия Неткова, Виталий Зеленков, Елена Янкова и дуета Виктория Неткова и Людмила Граматик. Най-малките ученички пък показаха как се играе право хоро, а осмокласниците зарадваха присъстващите с прекрасно изпълнение на Джиновско хоро.
В края на празничната вечер зазвуча омайващата мелодия на химна на „Конгрес на българите в Украйна“ - „Големите“ . Тогава ученици, родители и гости на българския празник се събраха на сцената и запяха в един глас.
„Този празник свързваме със завръщането към корените. Преди шест години стартирахме проекта на българския културно-просветен център „Аз, буки, веди“, който днес успешно вече работи в пет украински града. Успяхме да съберем деца, които редовно идват на училище и всяка година броят им се увеличава.
По този начин се появи възможност у новото поколение българи да не се губи родният език и култура. Работата на Центъра не се ограничава само с часове в класните стаи. Учениците ни посещават и семинари по български език в България. Нашите деца трябва да помнят родните места на родителите си, на дедите си. Затова започнахме да ги запознаваме с историята на българите в Бесарабия чрез подобни мероприятия, както този събор.
Одеса е също важен център за българите в Украйна. Христо Ботев е работил в едно от училищата в областта. Оттогава и до днес българите са важен фактор в живота на този древен украински град“ – изтъкна президентът на ВКУ „Конгрес на българите в Украйна“ Юрий Граматик.
Просветният център „Аз, буки, веди“ е създаден през 2008 г. към „Конгрес на българите в Украйна“, по идея на Екатерина Гержик. Учениците са предимно бесарабски българчета, на които се предоставя възможността да запазят връзката си със своята прародина чрез изучаване на български език и литература, история и география на България. Внимание се обръща и на усвояването на народните традиции и обичаи. Към центъра са създадени и редица танцови, вокални и художествени формации.
„Аз, буки, веди“ се превръща в лидер сред българските неделни училища в Украйна. Много от възпитаниците му са носители на първите награди в международни литературни и творчески конкурси като „Таланти на Украйна и България“, „Стефан Гечев”, „България в моите мечти” и „Прехвръкна птичка”. Сред випускниците има и множество студенти в българските университети.
Центърът си сътрудничи с редица български учебни заведения, сред които са столичната Национална гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ" и Национaлната априловска гимназия в Габрово. Вече трета година българчетата от бившата съветска република имат възможност по време на лятната си ваканция да вземат участие в двуседмичен семинар-обучение в България.