Главният секретар на ДАБЧ Христо Христов връчва на Мими Дичева почетния орден „Иван Вазов“
08 Февруари 2015, Неделя
Нейна заслуга бяха честванията на Ботевите дни във Виена, както и много други културни събития за сънародниците ни в Австрия
Автор: Георги Ваташки
На 28 януари българската общност във Виена се раздели завинаги с един от своите най-активни и дейни членове – професор Мими Дичева. Талантливата пианистка бе дългогодишен председател на Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий" и участваше активно в културния живот на сънародниците ни в Австрия.
През годините тя успя да създаде и ръководи детски групи, детски хор и бе инициатор, организатор и мотор на множество други културни събития. Особена заслуга на именитата ни сънародничка са честванията на Ботевите дни във Виена.
Бележитата ни сънародничка е родена през 1939 г. в София. Тя учи в музикалното училище „Любомир Пипков“ в столицата. След това завършва с отличие журналистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. През 1960 г. Дичева заминава за Полша, където завършва семестриално пиано в Държавната консерватория във Варшава. Три години по-късно талантливата нашенка се установява във Виена. Там се дипломира в прочутия Концертен отдел на Музикалната академия.
В началото на 1969 г. българката започва професионално да се занимава с концертна дейност, гостувайки на сцените на много европейски държави. Участва в многобройни радио- и телевизионни предавания. Има издадени близо 40 дългосвирещи плочи с клавирни изпълнения на класици като Рихард Щраус, Ференц Лист и Пьотър Чайковски. През 80-те и 90-те години на миналия век се отдава на активна педагогическа дейност, като води включително и клавирни курсове в Швейцария в областта на новите методи на преподаване на пиано.Въпреки многото си ангажименти и концерти из цяла Европа, Дичева се включва активно и в живота на българската общност в Европа.
Още през студентските си години във Виена тя започва да работи за най-старата организация на нашенците в Австрия - БКПО „Кирил и Методий”. Не след дълго – през 1971 г., оглавява редакционната колегия на списание „Новини”, което се издава от организацията. Нейният авторитет и уважението, спечелено сред българите в австрийската столица, логично довежда до избора й за председател на БКПО „Кирил и Методий”, което се случва през декември 1997 г. Под нейно ръководство са осъществени успешно поредица от дарителски проекти и инициативи, посветени на България.
Многобройни са вечерите с участието на изявени наши творци като Павел Матев, Петър Караангов, Блага Димитрова, Лиляна Стефанова. Организирани са концерти с изпълнения на фолкорни танцови състави, изложби и юбилейни тържества в чест и с участието на български писатели, художници и журналисти.
През 1981 г. по повод честванията, посветени на 1300 години от основаването на българската държава, в благотворителна акция са събрани два и половина милиона шилинга за популяризирането на родната култура и традиции по света. По идея на Дичева през 1986 г.са изпращани помощи за пострадалите от земетресението в Стражица.
Под нейно ръководството БКПО „Кирил и Методий”, съвместно с професор Ник Титц, представител на ЮНЕСКО за област Бургенланд, поставя началото на инициативата за откриването на паметник на Христо Ботев в австрийския град Голс през 2000 г.
Година по-късно започват ежегодно да се провеждат Ботеви дни, организирани съвместно от БКПО „Кирил и Методий” и Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Така се създава традицията всяка година на 2 юни пред паметника на великия революционер и поет да полагат венци не само представители на българската общност в Австрия, но и наши сънародници от Словакия, Чехия и Унгария.
По идея на пианистката през последните години е осъществена поредица от лекции, обединени от темата „Произход и духовни корени на българите”, изнасяни от известни наши учени.
През октомври 2010 г. организацията отбелязва тържествено своя 65-годишен юбилей. По този повод със съдействието на ДАБЧ излиза от печат книгата „Път през годините” под главната редакция на Мими Дичева и професор Искра Шварц.
Професор Дичева е номинирана за „Българка на годината 2012” от Съюза на българските журналисти като израз на признателност за нейните заслуги за съхраняването на българския дух сред общността на нашенците в Австрия.