Мими Дичева вече ще свири в небесните селения


Мими Дичева вече ще свири в небесните селения
Главният секретар на ДАБЧ Христо Христов връчва на Мими Дичева почетния орден „Иван Вазов“
08 Февруари 2015, Неделя


Нейна заслуга бяха  честванията на Ботевите дни във Виена, както и много други културни събития за сънародниците ни в Австрия

Автор: Георги Ваташки

На 28 януари българската общност във Виена се раздели завинаги с един от своите най-активни и дейни членове – професор Мими Дичева. Талантливата пианистка бе дългогодишен председател на Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий" и участваше активно в културния живот на сънародниците ни в Австрия.
През годините тя успя да създаде и ръководи детски групи, детски хор и бе инициатор, организатор и мотор на множество други културни събития. Особена заслуга на именитата ни сънародничка са честванията на Ботевите дни във Виена.

Бележитата ни сънародничка е родена през 1939 г. в София. Тя учи в музикалното училище „Любомир Пипков“ в столицата. След това завършва с отличие журналистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. През 1960 г. Дичева  заминава за Полша, където завършва семестриално пиано в Държавната консерватория във Варшава. Три години по-късно талантливата нашенка се установява във Виена. Там се дипломира в прочутия Концертен отдел на Музикалната академия.

В началото на 1969 г. българката започва професионално да се занимава с концертна дейност, гостувайки на сцените на много европейски държави. Участва в многобройни радио- и телевизионни предавания. Има издадени близо 40 дългосвирещи плочи с клавирни изпълнения на класици като Рихард Щраус, Ференц Лист и Пьотър Чайковски. През 80-те и 90-те години на миналия век се отдава на активна педагогическа дейност, като води включително и клавирни курсове в Швейцария в областта на новите методи на преподаване на пиано.Въпреки многото си ангажименти  и концерти из цяла Европа, Дичева се включва активно и в живота на българската общност в Европа.

Още през студентските си години във Виена тя започва да работи  за най-старата организация на нашенците в Австрия  - БКПО „Кирил и Методий”.  Не след дълго – през 1971 г., оглавява редакционната колегия на списание „Новини”, което се издава от организацията. Нейният авторитет и уважението, спечелено сред българите в австрийската столица, логично довежда до избора й за председател на БКПО „Кирил и Методий”, което се случва през декември 1997 г.  Под нейно ръководство са осъществени  успешно поредица от дарителски проекти и инициативи, посветени на България.

Многобройни са вечерите с участието на изявени наши творци като Павел Матев, Петър Караангов, Блага Димитрова, Лиляна Стефанова. Организирани са концерти с изпълнения на фолкорни танцови състави, изложби и юбилейни тържества в чест и с участието на български писатели, художници и журналисти.
През 1981 г. по повод честванията, посветени на 1300 години от основаването на българската държава, в благотворителна акция са събрани два и половина милиона шилинга за популяризирането на родната култура и традиции по света. По идея на Дичева през 1986 г.са изпращани  помощи за пострадалите от земетресението в Стражица.

Под нейно ръководството БКПО „Кирил и Методий”, съвместно с професор Ник Титц, представител на ЮНЕСКО за област Бургенланд, поставя началото на инициативата за откриването на паметник на Христо Ботев в австрийския град Голс през 2000 г.
Година по-късно започват ежегодно да се провеждат Ботеви дни, организирани съвместно от БКПО „Кирил и Методий” и Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Така се създава традицията всяка година на 2 юни пред паметника на великия революционер и поет да полагат венци не само представители на българската общност в Австрия, но и наши сънародници от Словакия, Чехия и Унгария.

По идея на пианистката през последните години е осъществена поредица от лекции, обединени от темата „Произход и духовни корени на българите”, изнасяни от известни наши учени.
През октомври 2010 г. организацията отбелязва тържествено своя 65-годишен юбилей. По този повод със съдействието на ДАБЧ излиза от печат книгата „Път през годините” под главната редакция на Мими Дичева и професор Искра Шварц.

Професор Дичева е номинирана за „Българка на годината 2012” от Съюза на българските журналисти като израз на признателност за нейните заслуги за съхраняването на българския дух сред общността на нашенците в Австрия.


Проф. Дичева и зам.-кметът на Враца поднасят портрет на Христо Ботев на Българския културен институт във Виена

В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки