Директорката на училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Виена има огромен принос за разпространението на нашия език, култура и традиции
Автор: Георги Ваташки
На 25 февруари на тържествена церемония в Националния дворец на културата в столицата за шеста поредна година беше връчено отличието „Българка на годината 2014”. Наградата, учредена на името на св. Злата Мъгленска, се присъжда за шести пореден път и е приз, който се връчва за принос в опазването и развитието на националната и културната идентичност сред българските общности зад граница.
Носителка на тазгодишната награда стана Ирина Владикова, директор на австрийско-българското училище „Св. св. Кирил и Методий” във Виена и зам.-председател на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).
Призьорката бе избрана сред 29 достойни посланички на българщината от Аржентина, Гърция, САЩ, Испания, Норвегия, Италия, Канада, Хърватска, Великобритания, Кипър, Австрия, Македония, Чехия, Германия, Бразилия и Словакия.
„Започнахме със седем деца, постепенно работата ме увлече и нещата ставаха все по-сериозни. В началото беше много трудно, особено да намерим база, да се снабдяваме с учебници. Постепенно обаче нещата се стабилизираха, ситуацията в България се промени и започнаха да ни приемат по-добре. Ние вече работехме и на друг фронт – българският език да бъде включен и в австрийската образователна система. Успяхме и това беше голямо постижение.
В момента в австрийската образователна система българският език се изучава и като майчин език, и като втори или трети говорим език, на мястото на испански, италиански и другите чужди езици. Той е най-мощният инструмент за запазване и развитие на българското материално и нематериално наследство. Да бъдеш учител е призвание, но още по-голямо предизвикателство е да бъдеш учител в българско училище зад граница“, заяви в своето слово след награждаването си Ирина Владикова.
Церемонията по връчването на „Българка на годината 2014“ бе открита с прекрасните изпълнения на вокална формация „Щастливеца” към НЧ „Алеко Константинов” – София. В заключителната част на тържеството пък се включиха изпълнителите Марио Кръстев и Биляна Лазарова – лауреати на международния конкурс „София Гранд При 2014“, както и студентите от Музикалната академия в София Константин Томов – цигулка и Александър Василев – пиано.
Ирина Владикова е родена в София, където завършва средното си образование. Следва българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, който завършва с отличие през 1980 г. След това работи като научен сътрудник в Института по български език към БАН. През 1988 г. става доктор на филологическите науки. Година по-късно, след политическите промени в страната, нашенката заминава със семейството си в Австрия. По това време българското училище във Виена „Св. св. Кирил и Методий“ е вече основано, но не функционира.
Неговият нов живот започва през 1992 г., когато Ирина става един от първите преподаватели в учебното заведение. В самото начало на неговия път българската държава не подпомага инициативата и всичко е на доброволни начала. Ирина Владикова обаче, която е сред хората, които не позволяват да загасне възрожденският дух у българите дори и зад граница, се заема упорито с развитието на училището ни в австрийската столица. Нейният опит и решимост не отиват напразно и към днешна дата в „Св. св. Кирил и Методий“ се обучават над 260 българчета от I до XII клас.
По инициатива и под ръководството на Ирина децата се занимават и с разнообразна извънкласна дейност. Провежда се редовно музикално обучение и курс за народни танци с училищния състав „Шарено чорапче“, а на всеки 24 май се поставят театрални представления, чийто автор е самата Владикова. Гордост на школото е и неговият вестник „Патиланци“, който децата списват с много ентусиазъм и любов.
Ежегодно възпитаниците на виенското „Св. св. Кирил и Методий“ участват в редица инициативи в австрийската столица, които издигат престижа на България зад граница. През 2012 г. например, заедно с поета Виктор Самуилов и илюстраторката Яна Левиева децата се изявяват в творческа работилница в рамките на европейския проект „АБВ – изкуството на книгата“.
От пет години пък възпитаници на българското училище във Виена взимат участие в EU Kidsday, провеждано в градчето Санкт Пьолтен. Това е специално състезание, организирано от Търговската камара на Залцбург, в което учениците от всички европейски националности в Австрия имат възможността да демонстрират своите способности по история и география.
Освен като ръководител на „Св. св . Кирил и Методий”, Ирина Владикова се налага и като един от най-способните учители по български език в чужбина. Още през 1996 г. тя е регистрирана като преподавател към Държавния училищен инспекторат на австрийската столица, а три години по-късно е призната и за официален екзаминатор по български език.
Българката е и сред учредителите на АБУЧ, изнася множество доклади за значението на нашия език и нация за европейската цивилизация. През 2011 г. нашенката е избрана за зам.-председател на организацията и от този си пост спомага много за откриването на български училища в Милано, Загреб, Берлин и Барселона. През миналата година сънародничката ни стана инициатор и основен организатор на Конференцията по въпросите на изучаването на българския език в чужбина, състояла се в австрийската столица.
Ангажиментите на Ирина в АБУЧ и като директор на „Св. св. Кирил и Методий” не я откъсват от живота на българската общност в австрийската столица. Със своя авторитет и опит тя помага и на други наши институции в алпийската страна – църквата „Св. Иван Рилски“, танцовите състави „Китка“ и „Пендари“, списанието „Меланж Булгарен“ и информационния център „Компас“ в Залцбург.
През 2012 г. Ирина Владикова получава званието „Заслужил български учител“. Сред множеството й отличия са и златен плакет „Отец Паисий Хилендарский” и грамота „За българска чест и благо, и в полза на нашия български род”, която й връчва българското образователно министерство през 2003 г. Тя е носител и на паметен медал „Българино, знай своя род и език”, който получава от Държавната агенция за българите в чужбина за дългогодишната си дейност в запазването и разпространението на българския език, култура и и традиции в чужбина. През 2011 г. нашенката става първия лауреат и на почетното отличие „Неофит Рилски“, с което се удостояват преподаватели и директори на български училища в чужбина.