Над 500 наши сънародници взеха участие в незабравимото тържество на българския дух и култура, състояло се на 25 и 26 април в Чикаго.
Автор: Десант
За пета поредна година в американския мегаполис се проведе Международният български танцов фестивал. Той се организира от фолклорната група „Верея“, в която членуват наши сънародници, живеещи в Чикаго. Тазгодишният празник бе най-мащабният досега и се превърна в своеобразен събор на българското народно творчество в Америка. Той премина под мотото „Фолклорът е магия“, като участие в него взеха над 30 фолклорни групи от Новия свят.
През двата дни на празника в голямата зала на гимназията Elk Grove в столицата на Илинойс се вееха български знамена и звучаха родни мелодии. Професионалисти и любители, възрастни и деца от Чикаго, Лос Анжелис, Ню Йорк, Бостън, Сент Луис, Детройт, Денвър, Сиатъл, Съни Вейл, Сан Хосе, Тампа, от Минесота и от Атланта, от Торонто, Калгари и Онтарио извиваха хора, тропаха ръченици и пяха български народни песни.
Фестивалът бе открит със специален спектакъл на домакините „Верея“. Те впечатлиха публиката с красивите си носии, изработени от самите тях. Тяхната програма включваше танци от всички основни етнографски области на България – Северняшка, Родопска, Шопска и Пиринска, с характерните за всяка от тях колоритни костюми и автентична народна музика.
Последваха изпълнения на ансамбъла „Етник денс“ с ръководител Пол Колинс, чиито участници са основно жители на Чикаго и околните сателитни градчета. След тях на сцената се изредиха Rise Up и „Света София“ от Детройт, съставени от американци, поклонници на нашенските ритми, както и талантите от „Гласовете на Малка България“ – Чикаго, и на групата „Българско наследство“ от Бостън, на детските състави към Малко българско училище и Академия „Мечо Пух“ и група „Нашенчетата“ от основно училище „Слънчогледи“, пак от Чикаго.
Първата вечер на форума завърши с изпълненията на най-голямата и известна група за български народни танци в Илинойс – ансамбъл „Хоро“, създаден през 2003 г. от Ирина и Тодор Гочеви, чиято трупа вече е позната не само на нашите сънародници в САЩ, но и в Западна Европа и дори в далечна Аржентина.
Фестивалната програма продължи с качването на сцената на една от най-новите фолклорни групи – „Български дух“ от Сейнт Луис с ръководител Стефан Тодев, чиито майсторски изпълнения на ръченица въодушевиха много от нашенците да се хванат на спонтанно импровизирано хоро.
Не смолянските „101 каба гайди”, а „101 каба гайди” от Ню Йорк пренесоха публиката през Океана. Зазвучаха и гласовете на народен хор „Малката България “ от Чикаго, на „Родни ритми“ от Орландо, Флорида, „Опа-хей Ел Ей“ от Лос Анжелис и „Българи“ от Минесота.
През втория ден на фестивала зрителите се насладиха на изпълненията на съставите към училище „Български език“ от Сент Луис, „Водица“ към българско училище „Хан Аспарух“ от Съни Вейл, Калифорния, и „Млади български гласове“ от Ню Йорк.
Магията на българската народна музика представиха и танцьорите от „Хайде на хорото“ от Калгари, „Роса“ от Атланта, „Хоротропци“ от Лос Анжелис, „Сиатъл чета“ от Сиатъл и „Приятели на българския танц“ от Детройт. Голям интерес сред българската общност предизвика представянето на „Босилек“ и „Горана данс“ от Ню Йорк.
С безкрайни аплодисменти бе посрещнато излизането на сцената на ансамбъл „Димитровче“ от Торонто, Канада.