За пета поредна година в украинския град се проведе хумористичното състезание КВН за Купата на Конгреса на българите в Украйна
Автор: Георги Ваташки
За пета поредна година в началото на юни българите в Украйна се събраха за финала на поредния сезон от хумористичното състезание на Бесарабската лига КВН за Купата на Конгрес на българите в Украйна, провеждано под наслова „Празник да е всеки ден!“
КВН представлява своеобразна надпревара между 10 отбора, състоящи се от млади бесарабски българи. Те се състезават по остроумие чрез отговори на въпроси, импровизации и предварително подготвени сценки.
Проявата се организира от Конгреса на българите в Украйна с подкрепата на българския младежки клуб „Актив“. Откриването на форума се състоя на 4 юни в Дома на културата на Политехническия университет в Одеса. Почетен гост на мероприятието беше българският консул Стоян Горчивкин.
Сред участниците на състезанието по хумор тази година бяха и български ученици от Молдова, които представляваха отборите „Бабовски проспект“, „Тез и онез“, „Сборная Стояновки“ и „Супер троенци“.
Сред най-колоритни тимове бяха „Люти чушки“, „Дивитлийски гламур“, „Делжилерски трeндафил“ и „Сляпа уличка“. Любимци на публиката обаче станаха студентите от „Три пиперя“ и „Шопски диалект“, които заедно се класираха за полуфинала на турнира през ноември 2014 г..
Освен от Одеса и околностите, в състезанието се включиха и много наши сънародници от селата Дивитлия, Бургуджи, Делжилер и Нови Троян. Всички те са от района около Болград. Сред приятните изненади тази година бе първото участие на българи от Приднестровието. Това бе отборът „Шопски диалект“ от българското село Паркани в размирната молдовска област.
Самата игра се състои от три конкурса. Първият конкурс е под наслов „Приветствие”. Следва „Разминка“, което е своеобразно загряване за участниците. В тази част те трябва да импровизират на сцената, като за 30 секунди следва да измислят някакъв интересен, смешен отговор на зададен им от журито въпрос. На финала се провежда и „Музикално домашно задание“, където проличават истинските таланти. В тази част студентите пеят, танцуват и представят хумористични миниатюри от различни области на живота и миналото на българската общност.
Тазгодишното издание на финалния кръг на КВН се различаваше от предходните с това, че младежите от клуб „Актив“ се представиха в състезанието със свои драматизации от историята на нашите сънародници в Бесарабия през XX век
Големият приз на Конгреса на българите в Украйна и Одеската община бе даден за изпълнението на Иван Люленов на скеча „Разказ за родното ми село“. Бяха раздадени и две трети награди - на Петър Добрев за „Разказ за най-съвременното село в Бесарабия“ и на Петър Дудуш за „Събрание на селския съвет в една социалистическа държава“.
На финала на празника Юрий Граматик, председател на Конгрес на българите в Украйна, заяви: „Едно от нещата, което обединява стотици българи в Одеса, е хуморът. Това мероприятие сплотява младото поколение, а също така и създава мостове за сътрудничество с други наши сънародници. Културните събития на роден език способстват за запазването и развитието на националната ни идентичност. Затова и „Клубът на веселите и находчивите“ за шест години се превърна в истински празник, очакван от всеки българин в Украйна“.
Името на състезанието КВН произлиза от популярни в бившия Съветски съюз телевизионни хумористични игри, в които отбори от различни колективи (от учебни заведения, вузове, предприятия и т.н.) се съревновават да дават хумористични отговори на зададените им въпроси, да импровизират по различни теми, да разиграват скечове и пр. Абревиатурата КВН е образувана от първите букви на т. нар. Клуб на веселите и находчивите.
Първообраз на тв шоуто е предаването „Вечер на веселите въпроси“, организирано от журналиста Сергей Муратов по чешкия формат „Гадай, гадай, гадателю“.
Бесарабската лига, за която става дума в репортажа, е популярна в Украйна като „българското КВН“.