Историята и красотата вълнуват българите в Украйна
Пред паметника на преселниците от Алфатар в село Олшанка
13 Юли 2015, Понеделник
В с. Олшанка бе открит паметен знак в чест на първите български преселници в страната
Автор: Георги Ваташки
През миналата седмица се състояха две вълнуващи събития в живота на българите в Украйна, които за пореден път показаха, че нашите сънародници в бившата съветска република не са забравили родните традиции, история и култура.
На 30 юни в украинското село Олшанка бе открит паметен знак в чест на първите българи, заселили се на територията на съвременна Украйна преди повече от 240 години. И до днес там живеят хиляди потомци на нашенците от добруджанския град Алфатар, които развиват своя край, съхраняват родните традиции и поддържат връзки с родината на своите предци.
Това са близо 400 семейства от добруджанското градче. които през 1773 г. напускат родния си земя след края на Руско-турската война от 1772-1774 г. Бягайки от отмъщението на османските власти, те отиват в свободните земи на селата Олшанка, Добра и Станкова в Олшанска губерния на тогавашната Руска империя, а днес Кировградска област в днешна Украйна. Сънародниците ни основават селището Олшански шанец или Олшанка в земите, определени за създаващата се по това време Бугска казашка войска.
Още през 1775 г. българските заселници докарват от Киев и сглобяват дървена църква, която наричат „Свети Йоан Милостиви“ по подобие на едноименния храм в Алфатар. През 1801-1818 г. селището има местна автономия и избира селски старейшина, но след това то става военно селище, жителите на което са задължени да служат в Бугската уланска дивизия. В края на XIX век се създава гражданска администрация от българи и кантонистко училище, посещавано от деца от 7 до 16 години.
Издигането на паметника в таяхна чест става по инициатива на украинския депутат и лидер на Асоциацията на българите в Украйна Антон Киссе, а създател на монумента е известният украински скулптор от български произход Михаил Тепляков.
„Искам да поздравя всички българи с откриването на величествен паметен знак, който ще напомня на поколенията за славната история и съдба на преселилите се алфатарци. Нека и занапред да помним техните завети и да съхраняваме и развиваме българската култура“, заяви в своето приветствено слово Киссе.
С особено вълнение думата взе и Радка Желева – бивш кмет на община Алфатар, която от името на делегацията от малкия добруджански град заяви, че би искала в Олшанка да има улица, носеща неговото име, за да напомня за предците ни. Тя връчи на местните власти националния флаг на България и знамето на Алфатар.
След официалната част тържеството продължи с размяна на подаръци между гостите и жителите на селото, последвани от изпълнения на българската народна музика. На импровизираната сцена се качиха фолклорните ансамбли от Одеса и Олшанка „Хубавица“, „Седянка“, „Геденки“, „Младост“, Балкан“ и „Другарка“.
Няколко дни по-късно сънародниците ни в Украйна излъчиха и най-красивата българка на Одеса. В един от най-елитните нощни клубове на града на 2 юли за шеста поредна година се проведе конкурсът „Мисс Болгарочка 2015“. Състезанието по красота отдавна се е превърнало в любимо събитие не само за българската общност, но и за всички жители на Одеса.
Българските девойки бяха от селищата в Ивановски район и градовете Измайлово, Болград, Одеса и Рени.
Организатори на празника бяха Съюзът на българските младежи, Асоциацията на българите в Украйна и Общоукраинският център по българска култура. Тази година, освен външността на 30-те участнички, бяха оценявани и техните знания за родната история и обичаи, както и обществената им дейност. Имаше и по-особена задача за момичетата – те трябваше да покажат и уменията си да танцуват истински виенски валс.
Журито бе авторитетно, като негови членове бяха депутатът от Одеския общински съвет Мария Попова, вицепрезидентът на Асоциация на българите в Украйна Светлана Драгнева и изтъкнати представители на българската диаспора в Одеса и региона.
Между отделните етапи на надпреварата и дефилетата на момичетата в официални облекла и народни носии, публиката аплодираше изпълненията на популярни български поп парчета от младите таланти Лилия Семкова и Алексей Козарев.
Призът за любимка на публиката - „Интернет симпатия“, заслужи Марина Неделчева от Иваново, която стана и втора подгласничка на победителката, а за първа нейна подгласничка бе избрана Светлана Дащенко от Измайлово. Със златната корона на „Мисс Болгарочка 2015“ заслужено се окичи Алиса Стериополо от Одеса, която получи и голямата награда – романтично пътешествие до България. Финалистките отнесоха и многобройни подаръци, сред които имаше таблети, златни бижута и ескурзии до различни краища на Украйна.