2 януари (събота), 10.30 ч. В първите дни на новата 2016 г. премиерът Бойко Борисов решава да изкаже „некои съображения“ в медиите.
Първото, което прави, е да се подмаже на руския президент Владимир Путин.
„Винаги съм казвал, че България и Русия в културно-исторически план са изключително свързани. Ние поради руско-турската освободителна война, това е дълбоко заложено като ген. Така че истински се надявам, че вече са се нормализирали отношенията ни с Русия“, впуска се в родната народопсихология министър-председателят пред „Труд“. Фактът, че сме членове на НАТО и Европейския съюз, не е от голямо значение за Борисов, но все пак признава: „Българите не мразят Русия, но всички полети, които водят към САЩ и Европа, са предпочитани за младите хора. Така че ние може да си направим извода, че трябва да сме в ЕС и в НАТО.“
Оказва се и че премиерът все още съжалява за „Южен поток“: „Той беше изгоден за България, тогава я нямаше кризата в Украйна и няма да се приеме, че е за нейна сметка. С президента Путин се бяхме разбрали и за цени, и начина, по който ще се строи. Даже си спомням, че ми каза в моя кабинет: Така трябва да го строим, че да е еталон за ЕС. Хубаво, ама тогава ни спретнаха пуча, паднахме от власт и изведнъж на много хора им се видя огромна възможност да вземат големи пари и проектът от милиард стана на три, преведоха се едни аванси. Знайни и незнайни фирми тръгнаха да правят консорциуми да строят. Разбира се, това не може да остане скрито от ЕК и убиха проекта. Нямаше причина да го спрем. Затова и тръбите са във Варна и Бургас“.
3 януари (неделя), 16.00 ч .Според министър-председателя предсрочните избори били излишен харч, защото ГЕРБ вече били балансьорът в парламента. „Навремето ДПС или други по-малки партии се явяваха балансьори. Сега стана обратното. Балансьор в парламента е голямата партия ГЕРБ. Без ГЕРБ никоя друга партия не може да направи правителство. В същото време тия, които говорят за предсрочни избори, знаят прекрасно, че ако минат границата на добрия тон и правителството си тръгне, защото то не може да падне, а може да си тръгне, един месец след това, след изборите, те ще трябва да дойдат при мен да си говорим за правителство. Само че няма да има среща!“, заканва се Борисов пред репортери.
20.30 ч. Борисов твърдо заявява по БТВ, че нямало да се кандидатира за президент: „Чакам да видя към юни-юли в какво състояние ще е държавата, за да си направя сметка дали мога да оголя някой от тях. ГЕРБ има цели пет възможности за кандидат за президент.“ Само че до октомври премиерът вероятно ще си промени мнението минимум десетина пъти.
4 януари (понеделник), 9.30 ч. Въпреки че няколко пъти обещава да не коментира промените на върха на ДПС и свалянето на Лютви Местан от лидерския пост, Борисов не се сдържа и се оплаква, че от Анкара му се обаждали да лобират за Местан:
„И Ердоган, и Давутоглу искаха да се чуят с мен, включително до 1:00 часа вечерта преди Коледа. Бяха се нагласили да идват в Кърджали, с вицепремиер (бел. ред., да правят демонстрации. Посъветвах премиера Ахмет Давутоглу да не го правят и те ме послушаха. Казах на Ахмет, че не е моя работа за ДПС.“
5 януари (вторник), 10.30 ч. Борисов отново сънува преврати. Според него, скандалът около газовия доставчик „Овергаз“ и опасността Русия да спре подаването на газ заради дълговете на компанията всъщност бил нов пуч: „Ако за някого е нормално в 18:30 часа на 31 декември да каже, че не може да се справи със задачата си и след това да твърди, че му крадат бизнеса, това е наглост. Това е заговор срещу правителството, който щеше да доведе до срив на цялата енергийна мрежа в страната и масови протести срещу кабинета“, вайка се той пред БНР.