Освен за кулинарни цели, аспержата се отглежда и заради лечебните й качества. Тя има силно изявен диуретичен ефект. Освен това намалява кръвното налягане,
забавя сърдечния ритъм и подобрява работата на черния дроб.
Благодарение на своя богат химичен състав растението притежава също и слабителни, обезболяващи и успокояващи свойства. То се прилага и в качеството му на добро противовъзпалително и кръвопочистващо средство.
Т. нар. „свещи“ съдържат аспарагин, затова аспержата подобрява работата на бъбреците. Тя спомага за извеждането от организма на фосфатите, урината и хлоридите. С нейна помощ може да се премахне умората.
Растението стимулира имунната система и намалява главоболието. Настойка от коренищата се прилага при болки в ставите, кожни заболявания, възпаления на пикочния мехур. Помага и при атеросклероза. Повишава апетита, подобрява храносмилането. Аспержите са полезни и при коклюш, диабет и ревматизъм.
Начин на приложение: Отварата се приготвя, като „свещите“ се смилат почти на прах. 1 с.л. от него се залива с 1 чаша вода и се вари 20 минути на водна баня. Оставя се да престои около 40 минути и се приема при ревматизъм и ставни болки по 50 мл дневно.
При кашлица 10-15 г корени се смилат и се заливат с 1 чаша вода. Престояват половин час на водна баня. Полученото количество се разделя на три части, които се приемат на 3 пъти през деня.