При дебатите дали да се забрани пренощуването на плажовете, Валери Симеонов се застъпи за празника „Джулай морнинг” и бе чут
Автор: Ани Петрова
На извънредно пленарно заседание във вторник депутатите постигнаха съгласие да се забрани всякаква стопанска дейност в защитените местности Иракли, Карадере и Корал. Това е добрата новина, свързана с приетите на второ четене изменения и допълнения в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Друга от гласуните промени постановява, че след влизането на закона в сила ще е незаконно къмпингуването и паркирането на 100 метра от всички плажове по Черноморското крайбрежие.
И докато в пленарната зала течаха горещи дебати, около сградата на парламента имаше протести на природозащитници. Те демонстрираха своето несъгласие с предложената забрана за нощуване, къмпингуване и паркиране в зона А (до 100 метра от морето) по цялото Черноморско крайбрежие.
Според тях свободното къмпиране е форма на туризъм, по-щадяща природата в сравнение със застрояването. От друга страна, природозащитниците са против злоупотребата с понятието къмпингуване, която и досега се използваше като параван за застрояване на плажовете.
Пример в това отношение е именно местността Карадере, където преди две години беше предложен проект за луксозен къмпинг, който включваше ресторанти, вили на два и три етажа, бунгала – буквално цяло ваканционно селище.
Парламентаристите чуха скандиранията на демострантите и водещият на пленарното заседание обяви 15-минутна почивка, за да бъде организирана среща с тях. В нея изрази желание да се включи и министърът на туризма Николина Ангелкова, която присъстваше при гласуването на законопроекта.
С риск да изглежда дребнотемие, още от гласуването на промените в закона на първо четене не престанаха споровете по предвижданата забрана за пренощуване на плажовете, в която мнозина видяха капан дори за случайно задрямали туристи, рискуващи да бъдат глобени до 1000 лева.
Според вносителите на забраната, тяхната цел е да се забрани безразборното къмпингуване по плажовете и разпъването на палатки на който където му скимне, но други депутати с основание критикуваха липсата на ясна регламентация.
Председателят на ПГ на Патриотичния фронт Валери Симеонов заяви от трибуната, че в този й вид забраната ще създаде само проблеми.
„Самото пренощуване, когато не е регламентирано, може да означава просто лежане на плажа. Това дава възможност за злоупотреба на длъжностни лица“, каза Симеонов. След което с шеговит тон предложи: „Нека поне да не посягаме на малкия шанс крайбрежните общини да повишат своя демографски принос”.
Всъщност Валери Симеонов атакува планираната забрана и от една друга гледна точка, защитавайки интересите на хиляди българи от всички възрасти.
„Да не забравяме, че има едно събитие, което може да бъде директно ударено с присъствието на термина пренощуване. Това събитие е уникално за България - Юлска утрин или Джулай морнинг. Традицията да се посреща изгрева на слънцето е още от времето на социализма, тя символизира чувството на несъгласие и на свобода“, пледира Валери Симеонов.
„Като празник на свободния човешки дух, наложен повече от няколко десетилетия, ще е нелепо законодателят да преследва празнуващите с аргумента, че нарушават забраната за пренощуване по плажовете”, каза още лидерът на „Национален фронт за спасение на България“.
Имаше гласуване, при което забраната оцеля като текст от закона, и прегласуване, при което разумът надделя. Друга тема – която със сигурност ще търпи продължение, е какво ще се случи с десетките, ако не и стотици хотели, стъпили на плажната ивица в буквалния смисъл на думата, като при някои от тях дори паркингът е на плажа, на по-малко от 100 метра от морето.
Но промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие вече са факт. Вероятно това няма да са последните изменения и допълнения в него, освен ако не се отиде към написването на изцяло нов нормативен акт.
Има нужда – както за да се запази природата и биоразнообразието по плажните ивици и в морето, така и за да се пречупи тенденцията за по-нататъшното остаряване на Черноморието като презастроен жилищен комплекс - смесица от мутробарок и уж реновирани хотели и почивни станции от времето на социализма.