На възпоменателен митинг, организиран за десета година от НФСБ и телевизия СКАТ, бяха почетени загиналите при кървавия атентат на гара Буново
Автор: Десант
Не на тероризма и разделението на нацията! Под този наслов на 9 март се проведе възпоменателен митинг в памет на жертвите на протурския тероризъм в България. На тази дата се навършиха 31 години от кървавия атентат край гара Буново, при който бяха убити 7 души, сред които и две невръстни деца. Въпреки проливния дъжд и лошото време, пред 7-метровия мемориал, издигнат през 2007 г. със средства на телевизия СКАТ, се събраха десетки членове и симпатизанти на „Национален фронт за спасение на България“ от София, Перник, Самоков, Габрово и Ловеч. Близки на загиналите, жители на Буново, както и свидетели на трагедията преди 3 десетилетия също бяха там, за да склонят глава пред паметта на невинните жертви.
За последните 10 години, откакто родолюбците от НФСБ и телевизия СКАТ отбелязват тъжната годишнина, пред паметника на гара Буново едва за втори път тук дойдоха и представители на висшата държавна власт и парламентарно представени политически сили.
След като през 2015 г. събитието бе уважено от министър-председателят Бойко Борисов, тази година по покана на лидера на НФСБ и председател на парламентарната група на „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ Валери Симеонов, на него присъства вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
Сред официалните лица бяха още заместник-председателят на Народното събрание Димитър Главчев, народните представители от Патриотичния фронт Валентин Касабов, Христиан Митев, Димитър Байрактаров, Юлиан Ангелов и Красимир Богданов, заместник-председателят на НФСБ Данчо Хаджиев, депутатът от БСП Валери Жаблянов и кметът на село Мирково Цветанка Йотина.
Възпоминанието започна със заупокойна молитва в памет на загиналите, отслужена от отец Николай. Той припомни, че на 9 март православната църква почита паметта на свети Четиридесет мъченици и сравни жертвите на атентата със загиналите за християнската вяра.
Поклонението започна със слово на Силвия Трендафилова, журналист от телевизия СКАТ, която е автор на единствения по рода си документален филм „Кървава чешма“, разказващ за зловещите събития на тази дата през 1985 г., когато членове на така нареченото „Турското национал-освободително движение в България“ (ТНОДБ) взривяват вагона за майки с деца на бързия влак Бургас-София. Извършители на жестокото престъпление са Емин Мохамедали, Али Аптула, Аптула Чакър и Саафет Реджеб Реджеб. Те са заловени и осъдени на смърт през 1988 г.
„Всяка година на тази дата се събираме тук, за да преосмислим зловещите събитията от 1985 г.“, каза Валери Симеонов. По негова лична инициатива и благодарение на последователната политика на телевизия СКАТ, през 2011 г. бе разрушена срамната за българския народ „кървава чешма“, вдигната в памет на убийците в бургаското село Трънак.
„Страната ни е реално заплашена от терористите и ние трябва са научим да се противопоставяме с нужните мерки. В тези тежки времена за България и Европа ние трябва със всички средства да се противопоставим на насилието във всичките му форми, защото то руши съвременната цивилизация и демокрация. Искам да благодаря на Валери Симеонов за поканата и организацията на възпоминанието, защото терористичният акт на гара Буново не трябва да бъде забравян. Споменът за жертвите е именно това, което ни прави по-силни като нация и държава“, подчерта вътрешният министър Румяна Бъчварова.
Заместник-председателят на парламента Димитър Главчев (ГЕРБ) припомни, че трагедията от 9 март 1985 г. е най-големият и смъртоносен железопътен терористичен акт в българската история.
„Изминалите повече от 30 години от атентата в Буново не могат да заличат ужаса и дълбоката покруса от загиналите майки и деца. Думите, с които очевидците описват трагедията, са повече от красноречиви – разкъсани тела, кръв, огън и предсмъртните писъци на седем души.
Няма и не може да има оправдание за това посегателство над невинни животи. Всяка справедлива кауза може и трябва да е отстоявана със силата на словото убеждаването и зачитането на мненията на всички.
Никой не трябва да извършва актове на насилие, за да докаже своята политическа правота. Искам да припомня, че българското Народно събрание винаги е осъждало всяко терористично нападение като посегателство срещу цивилизацията и демокрацията“, заяви Главчев.
Той призова за задружни усилия на всички българи, без значение на религията, в борба срещу тероризма и добави: „Българският народ трябва да бъде единен срещу всяко едно насилие – особено сега, когато цяла Европа е потресена от серия жестоки терористични акции. Искам да призова всички сънародници, да положим усилия да живеем в съгласие, за да допринесем за стабилността на България. Парламентът е мястото, където се прави политика. Там се коват законите, които определят посоката на развитие на България. Всички ние – християни и мюсюлмани, трябва да работим заедно за Родината. Взаимната омраза не води до нищо добро, а доказателството за това е случилото се на гара Буново“.
Народният представител от Патриотичния фронт Юлиан Ангелов припомни, че истинският вдъхновител на атентаторите е Турция, която и към днешна дата финансира обучението на радикални ислямисти у нас.
„Доказано е, че Анкара е участвала в организацията и финансирането на така нареченото ТНДОБ. Става въпрос за една системна, добре организирана терористична сила, подкрепяна от тогавашното държавно ръководство на Турция и нейните тайни служби. Ние като политици сме задължени да прекратим влиянието на Анкара сред българските мюсюлмани, което пряко застрашава сигурността на страната“, заяви Ангелов.
В края на възпоменателния митинг бяха поднесени венци и цветя пред монумента, който е дело на скулптора Александър Хайтов и архитекта Здравец Хайтов, синове на великия български писател Николай Хайтов.
Валери Симеонов: Обединени българи –
това е съвременният прочит на тази трагедия
Всяка година на тази дата се събираме тук за този трагичен повод – гибелта на седмина българи. И винаги на тази дата ние се опитваме да преосмислим събитията отпреди повече от 30 години, за да направим своя съвременен прочит.
Вярно е, че е имало разделение и противопоставяне във времето на тези събития, но това по никакъв начин не оправдава масово убийство. Какъв „борец“ за права трябва да си, за да взривиш вагон за майки с деца.
За съжаление днес, след толкова години, сме свидетели на множество терористични актове в страни, близо до нашите граници.
Всички ние трябва да си дадем сметка, че в условията на една безпрецедентна бежанската криза, България, слава Богу, успява да запази своето положение на остров на стабилността. Това е благодарение на последователните действия, извършени както от политическите сили в парламента, така и от правителството - българската държава да остане незасегната от тази бежанска вълна.
Бих искал да призова за обединение на всички българи, защото в него е силата на страната ни. Това е съвременният прочит на трагичните събития от 1885 г.
Атентатът на гара Буново не е борба за свобода,
а безсмислен терор над българи
Терористите в името на своите тесни егоистични цели пожертваха животите на невинни български граждани преди 31 години. Този акт подлежи на преоценка през годините от българските политици, а не от гражданите на България които винаги са са знаели какво е терористичен акт, каза по време на възпоменателния митинг Валери Жаблянов.
Постигането на политическите цели чрез избиването на мирни граждани е недопустимо, защото принципите на хуманизма не могат да бъдат пренасяни в жертва на властта и политиката. Нека да си припомним в началото на прехода каква бе оценката за атентата на гара Буново, как се стигна до издигането величавия монумент в памет на жертвите, какви усилия костваше дори да се постигне отбелязването на 9 март на държавно ниво. Дълго време атентатът бе представян като борба за свобода, но ние ясно трябва да кажем, че това бе безсмислен и жесток терор над български граждани, каза още депутатът.