Ако дареният умре преди дарителя – кой наследява имота
17 Март 2016, Четвъртък
Бихте ли ми помогнали при разрешаването на следния казус. При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама,
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
без втори брак, двете си деца – син и дъщеря. След години синът й се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря си с право на гледане.
Дъщерята спазва задълженията си и след като самата тя става майка, независимо че живее при мъжа си. През 2015 г. дъщерята внезапно умира, като оставя сираче – момиченце на 15 г.
Въпросите ми са следните:1. Кои наследяват апартамента на починалата дарена дъщеря? 2. Синът на дарителката има ли право на дял от апартамента и ако има, колко е той? 3. Възможно ли е дарението с условие за гледане да се прехвърли на живия син?
Тодор Хаджиев,
Плевен
На първо място следва да направим уточнението, че не ни е известна сделка, при която се „дарява апартамент с право на гледане”. Най-вероятно имате предвид, че е сключен договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане. Що се отнася до поставените от вас въпроси, даваме следните отговори:
1. Поредността на наследяване е уредена в Закона за наследството (ЗН). Съгласно чл. 5, ал. 1 и чл. 9, ал. 1 от ЗН децата на починалия наследяват по равни части, а преживелият съпруг наследява част, равна на частта на всяко дете.
Следователно във вашия случай апартаментът ще бъде наследен от дъщерята на починалата и от преживелия съпруг.
2. Когато наследодателят остави низходящи, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.
В случая не са налице нито дарения, нито завети. Подчертаваме, че договорът за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане не е нито завещателно разпореждане, нито договор за дарение.
Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя.
Съгласно чл. 29, ал. 1 от ЗН запазената част на низходящи, когато наследодателят не е оставил съпруг при две и повече деца, или низходящи от тях е 2/3 от имуществото на наследодателя. Следователно разполагаемата част на наследодателя в случая ще е 1/3 от цялото му имущество.
3. С договора за прехвърляне на имот срещу задължение за издръжка и гледане се прехвърля правото на собственост върху притежаван от прехвърлителя имот на друго лице, което се задължава да издържа и гледа прехвърлителя, обикновено до смъртта му.
Със сключването му се прехвърля правото на собственост върху имуществото.
Приобретателят придобива собствеността веднага и може да продава, залага, ипотекира, заменя и пр. имуществото, при това без да се нуждае от нечие съгласие.
Ако прехвърлителят надживее приобретателя, задължението за гледане и издръжка преминава върху наследниците на последния.
Но ако договорът е сключен с оглед на личността и за това има изрична клауза, прехвърлителят може да иска прекратяване на договора и връщане на имуществото в неговия патримониум.
Това би следвало да се осъществи или по съдебен ред, или след споразумение с наследниците, тъй като прехвърлянията подлежат на вписване в Агенцията по вписванията.
В случай че договорът бъде развален по съдебен ред и собствеността се върне обратно на прехвърлителя, всяка от страните или наследниците им имат правото да търсят обезщетения, които обикновено се предявяват като искания още в хода на съдебното производство по разваляне на договора.
Ето защо във вашия случай не е възможно договорът за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане, сключен между починалата дъщеря и майка й, да бъде „прехвърлен” на сина.
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие.
Настоящият отговор не изключва, а предполага консултацията с адвокат.