При годишния профилактичен преглед при личния лекар ми бяха направени изследвания на кръвната захар с глюкомер в кабинета.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Установено бе, че има данни за диабетно състояние и ми бе назначен тест за натоварване с глюкоза. Заключението от тях бе, че се намирам в преддиабетно състояние, което лесно може да премине в диабет тип 2.
Кои са обективните показатели за това състояние и какво представлява то?
Румен Стоянов,
София
Преддиабет или още нарушен глюкозен толеранс е фазата на компенсация при първичния диабет със запазени компенсаторни възможности на инсулиновата секреция. При него се различават няколко стадия.
Първият обхваща застрашени от диабет лица или преддиабет в тесен смисъл: еднояйчни близнаци, при които единият е болен от диабет; деца на двама родители, болни от диабет; жени с редица смущения в бременността и други. Не се установяват болестни прояви и изследванията на въглехидратната обмяна не дават болестни отклонения.
Вторият е съмнителен диабет, когато за първи път се установяват смущения в обмяната на въглехидратите, докато останалите тестове са нормални.
Третият е безсимптомен (латентен) или химичен диабет. При него вече са изразени по-сериозни смущения в обмяната на въглехидратите. Кръвната захар на гладно обаче е нормална, както и липсва захар в урината. При стресови състояния (напрегнато трудово ежедневие, бременност, инфекции, операции, травми и други) горните два показателя могат да се променят болестно, съответно в кръвта и урината.
През 2006 г. Световната здравна организация публикува последните си препоръки за диагноза на захарен диабет. Според тях се запазват настоящите критерии. За нарушен глюкозен толеранс (преддиабет) захар в кръвта на гладно повече от 7,0 милимола на литър (ммол/л) и кръвна захар на 2 часа след храна – повече от 11,1 ммол/л. Препоръчва се долната граница при нарушен гликемичен контрол да остане на гладно 6,1 ммол/л и за тази категория да остане кръвна захар на гладно от 6,1 до 6,9 ммол/л и кръвна захар на 2 часа след нахранване – повече от 7,8 ммол/л.
Физическата активност е важен елемент от режима на пациентите с преддиабет. Полезни са физкултурните занимания, разходките, гимнастиката, плуването, колоезденето, волейболът, тенисът и други.
Друг важен елемент от режима е диетата. Днес само посредством спазване на научно изградена диета може да се предпазят пациентите от преминаване на преддиабета в диабет. Диетата трябва рязко да ограничава бързо резорбиращите се въглехидрати захар, мед, захарни изделия, на мазнини и да цели борба с наднорменото тегло и затлъстяването. При диабетици в напреднала възраст трябва да се осигурят достатъчно пълноценни белтъчини и се ограничават чистата захар и мазнините.