Авторът на изданието Василий Митков е роден в болградското село Ореховка, но живее в Запорожието
Автор: Пламен Николов
Неотдавна на нашия книжен пазар се появи заглавието „Голготата на българите в Таврия – анатомия на репресиите”. Авторът Василий Митков е бесарабски българин.
Той е роден в с. Ореховка, Болградски район, а живее в Запорожието. Това е третата му книга, посветена на таврийските българи. Предишните две издания са озаглавени „Българите на Запорожска земя” и „Българите в Таврия – 150 години история”.
В продължение на десетилетия Митков работи за съхраняване на националното чувство, бита и традициите на сънародниците ни в Украйна. Той е един от изявените изследователи на съдбата на нашите сънародници в Таврия и е учредител и председател на Запорожското областно общество за българска култура.
Издаването на поредната му книга е финалният етап на кампанията за възраждане на спомена за страданията на българите от Таврия и нерадостната им орис в периода между 20-те години и средата на 40-те години на миналия век.
В края на 2013 г. граждански комитет поде инициатива за поставяне в Добрич на паметен знак за таврийските българи, които в разгара на Втората световна война са потърсили убежище в родината на дедите си, но след преврата на 9 септември 1944 г. по искане на Сталин и със съдействието на българските комунисти са депортирани обратно в СССР.
Мемориалът бе открит през ноември миналата година. А в рамките на обществената кампания за възкресяване на спомена за съдбата на тези наши сънародници бе реализиран и проект на Регионалния исторически музей в Добрич и Висшето училище по мениджмънт, в рамките на който бяха издадени книга и филм. Проведена бе международна научна конференция.
„Голготата на българите в Таврия“ е обширно изследване на репресиите над сънародниците ни в годините на сталинския терор. Проследени са страданията им по време на разколачването, Голодомора, репресиите през 30-те години на ХХ век и насилствената депортация на преселилите се в България таврийци.
„Написването на книгата ми коства много труд, но когато я завърших, изпитах огромно задоволство, че поколенията ще знаят за мъченията, на които са били подложени българите в Таврия.
В хода на проучването се натъкнах на документи, от които ти настръхва кожата“ – споделя Василий Митков.
Той разказва как по време на репресиите са използвани различни инструменти за въздействие върху несъгласните с антихуманната комунистическа власт. Имотите на сънародниците ни са били конфискувани, отнемана им е храната... Десетки семейства са обречени на глад, а несъгласните са били заселвани насилствено в Сибир и Казахстан.
Сред потърпевшите от сталинските репресии най-много в Украйна и Крим са естествено украинците, но след тях се нареждат българите. Пострадалите наши сънародници са над 700 души!