Топ 10 на най-големите български треньори по футбол за всички времена
Автор: Илиян Христов
Един рожден ден мина незабелязан преди месец. На 12 юли най-големият български треньор по футбол Димитър Пенев навърши 71 години. Това е повод да ви представим своеобразна класация на родните треньори в най-популярната игра за всички времена. Водещ критерий в нея са постигнатите успехи. Естествено, не всеки би се съгласил с подреждането, но целта ни не е да съпоставяме заслугите, а да припомним големи имена, които постепенно потъват в забравата на времето.
Димитър Пенев
Тук спорове няма - ясно е защо оглавява класацията. След четвърто място в света, дори полуфиналът за Купата на носителите на национални купи с ЦСКА изглежда дребна подробност. При Чичо Митко имаме и първо участие на европейски финали. След “златното поколение” българските треньори се делят на… Димитър Пенев и останалите.
Иван Вуцов
8 години преди фурора в САЩ’94, България играе на световни финали в Мексико. Класираме се на осминафинал, където губим от домакините. В квалификациите преди това бием не кой да е, а европейския шампион Франция на Платини… Осминафиналът на Мондиала в Мексико е най-големият успех на националния ни отбор дотогава.
Партията и държавата обаче са поставили задачата да спечелим първа победа на световни финали, което не е постигнато, а великолепният осминафинал е неглижиран. Вуцов е бил треньор и на “Левски”, с който елиминира “Аякс” за Купата на Уефа през 1976 г. В турнира тимът достига до четвъртфинал срещу “Барселона”, печелейки единия мач с 5:4.
Стоян Орманджиев
Първият български клубен полуфинал се случва при треньор Стоян Орманджиев. През 1967 г. ЦСКА играе три мача с италианския “Интер” и отпада след 0:1 в последната среща, странно проведена не на неутрален терен, а в Болоня. Това се случва в най-престижния европейски клубен турнир - Купа на европейските шампиони (КЕШ), предшественик на Шампионската лига.
Орманджиев е двукратен шампион с “червените”, а като треньор на националния отбор държи рекорда от 76 мача, с които има 30 победи, 20 равенства и 26 загуби. Води олимпийците на три олимпиади, с които печели бронзовите медали в Мелбърн през 1956 г. (съвместно с Крум Милев).
Аспарух Никодимов
Не е водил националния отбор, което е парадокс. Въпреки това, под негово ръководство ЦСКА е четири пъти поред шампион (1980, 1981, 1982 и 1983), печели Купата на България, а в КЕШ достига полуфинал и четвъртфинал.
По пътя си побеждава "Ливърпул" (трикратен носител на КЕШ), "Нотингам" (двукратен), "Монако", "Реал Сосидедад". А треньорът Никодимов няма и 40 години по това време. Наистина, истински парадокс е, че никога не е водил националите.
Крум Милев
Легендарен треньор на ЦСКА. Под негово ръководство армейците печелят 9 пъти поред титлата в периода от 1954 до 1962 г. Паралелно с това тренира и националния отбор, заедно със Стоян Орманджиев.
Георги Василев
Вторият голям треньор след Никодимов, който не е тренирал националния отбор. Ако беше, щеше да е доста по-напред в класацията. Като клубен треньор е с уникално постижение – шампион с три различни отбора (“Етър”, “Левски” и ЦСКА). С деен принос за четвъртото място в САЩ, тъй като под ръководството му във Велико Търново изгряват звезди като Красимир Балъков, Трифон Иванов, Цанко Цветанов, Илиян Киряков, Бончо Генчев.
В "Левски" пък тренира желязна защита в лицето на Петър Хубчев, Емил Кременлиев, Златко Янков и Цанко Цветанов. Със “сините” постига запомнящ се исторически успех – елиминацията на “Глазгоу Рейнджърс” през 1994 г. Един от малкото ни специалисти, оставил диря в Западна Европа – в Германия извежда скромния тим на Унион (Берлин) от регионалните групи до финал за Купата на страната.
Стефан Божков
От 1966 до 1970 г. е главен селекционер на националния отбор по футбол, с който през 1968 г. заема второ място на олимпийския турнир в Мексико. Да, по-младите читатели може би не знаят, но България е със сребърен и бронзов медал от олимпийски игри по футбол. Божков извежда националния отбор и до финалите на световното първенство в Мексико през 1970 г. (той, Стоян Орманджиев и Крум Милев са покойници).
Христо Бонев
Класира националите на световното първенство във Франция през 1998 г., когато бяха последните отблясъци на четвъртите в света. Преди това има успешна кариера в гръцкия гранд “Панатинайкос”.
Васил Методиев
Един от легендарните треньори на “Левски”. Успехите му започват още с “Локомотив” (София), с който през 1980 г. достига четвъртфинал за Купата на УЕФА (днешната Лига Европа) срещу “Щутгард” (малко преди това Методиев е сменен, но отборът е създаден от него). По пътя столичните “железничари”, които нямат значими европейски успехи преди това, отстраняват тимове като “Монако” и “Динамо” (Киев). Методиев, по прякор Шпайдела, е три пъти шампион с “Левски”, носител на Купата на България със “сините” и два пъти на Купата на Съветската армия.
Станимир Стоилов
С “Левски” е четвъртфиналист за Лига Европа (пролетта на 2007 г.), а няколко месеца по-късно прави с отбора немислимото – класира го в Шампионската лига, най-комерсиалния и запазен за “богатите” клубове турнир. Това е първият български пробив в “семейството на отбраните”. Със “сините” Стоилов е два пъти шампион, има две Купи на България и една Суперкупа.
С днешна дата
Постиженията на „Лудогорец” в последните години изстрелват сред най-успешните треньори Георги Дерменджиев и Стойчо Стоев. При първия отборът влезе в Шампионската лига, а при втория – попадна в групите на Лига Европа. И двамата записаха забележителни европейски победи. Триумфът им обаче е твърде скорошен, за да влязат в една историческа класация.
Специално за Дерменджиев приказката продължава с днешна дата, след като „Лудогорец” отстрани сръбския гранд “Цървена звезда” в Шампионската лига... Станимир Стоилов, който е в млада възраст, а и постига успехи в Казахстан, също може да направи треньорската си кариера още по-впечатляваща (желан е от руски клубове).
Любопитно
Говори се, че рожденият ден на Димитър Пенев е 10 юли. Докато го запишат родителите му обаче, минават 2 дни. Така 12 юли се води за официална рождена дата.
Иван Вуцов е автор на “най-скъпата плюнка”. През 1980 г. на мач в София срещу Шотландия (1:1) се изхрачва срещу страничния рефер, с което БФС е глобен 25 000 швейцарски франка, а треньорът е наказан за международни мачове за четири години.
В разрез с традициите във футбола, играчът и треньор Стефан Божков има 2 висши образования - медицинско в Медицински университет - София и спортно във ВИФ “Георги Димитров”. Във футболните енциклопедии фигурира с титлата „доктор”.
Христо Бонев е известен с високото си самочувствие. Стига се дори до там, че при един от многото скандали мегазвездата Христо Стоичков е принуден да се появи с букет цветя в дома му, молейки да го върне в националния отбор.
Добрият корен винаги дава плодове. Доста от бележитите ни треньори имат известни по-млади сродници. Любослав Пенев е племенник на Димитър Пенев. Стоян Орманджив е баща на рефера Стефан Орманджиев (също и бивш шеф в БФС и ЦСКА). Синове на Иван Вуцов са Велислав и Руслан Вуцови.