След дълго чакане, една невероятна книга вече е на книжния пазар. За първи път тя бе представена в Панагюрище
Вече е факт една дългоочаквана книга. Първоначално тя беше известна като „Владишката тетрадка“, но днес авторитетно звучи „Ужасите в Пловдивския и Пазарджишкия край след Априлското въстание от 1876 г.“.
Книгата беше представена за първи път в Исторически музей в Панагюрище.
За нея разказаха проф. Пламен Павлов и екипът, участвал в подготовката ѝ, сред които са имената на доц. д-р Атанас Шопов, Свилен Мишляков и доц. д-р Милен Куманов.
По време на представянето Свилен Мишляков разказа как „Владишката тетрадка” е попаднала в семейството му, след което дари ценната придобивка на музея.
Книгата „Ужасите в Пловдивския и Пазарджишкия край след Априлското въстание от 1876 г.“ е едно ново свидетелство за събитията по време и след Априлското въстание през 1876 г., за кланетата и безчинствата, извършени от турския башибозук.
Тези драматични и жестоки разкази за събитията от май до септември 1876 година – дните на потушаването на Априлското въстание, са събрани в писма от Пловдивската митрополия до Българската екзархия в Цариград.
Информацията идва чрез докладите на свещеници от Пловдивско и Пазарджишко и е оформяна първоначално от митрополит Панарет. След като той е принуден да избяга в Цариград заради подозрение, че е един от подбудителите на въстанието, мястото му на летописец заема неговият заместник епископ Гервасий Левкийски. Адресатът е екзарх Антим Първи.
Издаването на сборника е финансирано по проект „Панагюрище – духовност и творчество в едно“ за 2016 година.
Източник: Време 2001