Най-старото находище на злато в Европа, експлоатирано близо 700 години, отива в небитието заради безграничната човешка алчност
Автор: Севдалина Пенева
От 7 март до 25 юни, в Музея за история на изкуството (Kunsthistorisches Museum) във, Виена ще бъде открита изложба за ранния златодобив и металургия по българските земи.
Експозицията дава много интересна информация за културното развитие през призмата на металургията. Базови са проучванията на най-ранния рудник за добив на злато в Европа – Ада тепе край Крумовград, датиран в средата на второто хилядолетие преди Христа.
Голяма част от представените артефакти са част от фонда на Регионален исторически музей – Кърджали, което ни прави особено горди, съобщават от РИМ. Един от тях е двойната брадва (лабрис), изработена от бронз, датирана от XV в. пр. Хр.
Новината можеше да бъде чудесна, ако не беше тъжната действителност. За съжаление древното златно находище, както и античното селище в непосредствена близост, разкрито от археолозите по време на спасителна експедиция преди три години, няма как да бъдат видени на живо.
Наричан в древността Златният остров, днес хълмът е обект на хищническо унищожение от канадската фирма „Дънди Прешъс”, която ще превърне Ада Тепе в огромен мрачен кратер, докато не издълбае и последното златно зрънце от недрата на планината.
През 2014 г., докато течаха още археологическите разкопки, местните хора бяха сметнали, че от туризъм регионът им ще спечели в пъти повече, отколкото от нищожната концесия, която така или иначе влиза в държавната хазна.
Така изглеждаше Ада тепе преди три години. От хълма, който пази още исторически тайни, няма да остане нищо
Хората от Крумоград и съседните селища дори подготвиха подписка, с която да накарат правителството да спре концесията на „Дънди Прешъс”, но гласът им не беше чут.
Една-две екозащитни организации продължиха още известно време неравната борба, но накрая и те затихнаха.
Така най-старото находище на злато в Европа, експлоатирано близо 700 години, ще отиде в небитието, а безценните находки от древните рудници като утеха сега ще се показват у нас и в чужбина.
OSVEN TOVA NJAKOI POPISVAT DOGOVORI KATO S.E.T.A. BEZ DA IM ,,MIGNE OKOTO,,I DAZE SE GORDEJAT S
TOVA!DA NE GOVORIM 4E RESHAVANE NA EDIN 4ISTO XUMANITAREN VAPROS ,KATO TOZI S VIZITE ZA KANADA ,NE MOZE DA STAVA S TARGOVSKO SPORAZOMENIE.NO ,AKO TOZI DOGOVOR BADE RATIFITZIRAN OT
PARLAMENNTA DOGOVORA NA TEZI I MNOGO DRUGI STAVA ,,BETON,,!TRABVA DA SE VZEMAT SPESHNI MERKI!