...И няколко народни поверия на днешния Тодоровден
Автор: Светлана Николова
Тодоровден се празнува винаги по време на Великденските пости, затова на трапезата присъстват безмесни ястия от картофи, боб, ориз, по избор. Задължителни са обаче "тудоровската" леща и гъбената каша.
По стари български традиции и обичаи, рано сутринта, майките бързат да изкъпят децата си, преди да се разтропат конете. Този обичай се прави за здраве, за да не ги боли глава през годината и да не се разболяват.
Бабите отрязват кичур от косата на своите внучета, който след това заравят под ябълково дръвче, за да растат сладки и румени.
Жените мият косите си с вода, в която са пуснали слама от яслите на конете, вързана с червен конец. Този ритуал се изпълнява, за да растат косите им здрави и лъскави като конска опашка.
Водата, която остане се изхвърля след ездачите, тръгнали към кушията - дългоочакваното състезание на Тодоровден.
А ето и как да приготвим тудоровската леща и гъбената каша по стари български рецепти.
Тудоровска леща
Продукти:
250 г обикновена леща
1 стрък праз
1 морков
1 сушена червена чушка
1 глава чесън
Олио, сол на вкус, чубрица и джоджен
2 супени лъжици брашно
една чаена лъжичка червен пипер
Начин на приготвяне:
Сушената чушка се слага във вода, за да набъбне, след което се нарязва на тънки ивички, най-много 5 см дълги. Празът се накълцва, морковът се нарязва на тънки търкалета.
Лещата се измива добре и се слага на котлона да ври, заедно с чубрицата и джоджена.
Щом зрънцата поомекнат, се приготвя запръжката. Нарязаните зеленчуци се задушават с олиото и мъничко вода, докато омекнат.
В отделен тиган се запържват брашното и червения пипер. Първо в олиото се слага брашното (бърка се през цялото време), колкото да промени цвета си на златист, след което се добавя червения пипер за няколко секунди и бързо се налива чаша студена вода, за да не стане запръжката на бучки.
Към кашичката се прибавят задушените зеленчуци, след което започва да се сипва с черпака от бульона на лещата, докато кашата се разреди достатъчно.
Запръжката се прехвърля в тенджерата с лещата, посолява се на вкус.
Чак тогава се слагат обелените скилидки чесън, задължително цели. Ястието се захлупва и се оставя на много слаб котлон да къкри още 10-тина минути.
Гъбена супа
Продукти
Една пълна купичка нарязани гъби или чаена чаша сушени, по възможност микс от манатарки, булки, пачи крак
1 стрък праз
1 тиквичка
1 глава кромид лук
1 морков
олио
1 супена лъжицакраве масло
черен пипер, червен пипер, сол на вкус
1 супена лъжица брашно
3 пълни супени лъжици кисело мляко
пресен магданоз
Начин на приготвяне:
Гъбите се нарязват на по-едро, задушават се в маслото и се оставят настрани.
В същата мазнина, но с добавено малко олио, се задушават и останалите и останалите нарязани предварително зеленчуци. Щом поомекнат, се прибавят последователно брашното и червения пипер. Добре е леко да се запържат, след което се сипва чаша студена вода и енергично се бърка, докато се получи кашичка.
Разрежда се с още вода, като за супа. Щом заври, се добавят и задушените гъби. Оставя се на бавен огън за около 15-20 минути, докато зеленчуците се сварят напълно.