Изящните 23 златни съда, открити край Надсентмиклош, ще бъдат представени в залите на НАИМ
Автор: Десант
Докато в Музея на историята на изкуството във Виена гостуват най-квалитетните съкровища, открити по нашите земи и се представя най-древният златодобивен рудник в Европа, намиращ се в Ада тепе край Крумовград, в Националния археологически музей в София ще гостува златното съкровище от Надсентмиклош.
То е едно от най-представителните ранносредновековни съкровища в Югоизточна Европа и едно от петте най-големи прабългарски съкровища.
Изложбата, организирана от НАИМ при БАН съвместно с виенския Музей за история на изкуството, ще може да бъде разгледана в зала "Трезор" на Националния археологически музей в София от 6 април до 30 юни 2017 г.
Съкровището от Надсентмиклош, Румъния, се състои от 23 златни съда с общо тегло 10 кг. Открито е през 1799 г. от двамата братя преселници от България Христо и Кирил Накови край едноименното село, което тогава е част от Австро-Унгарската империя. По тази причина находките са били подарени на императора, а откривателите му получават благороднически титли на името на селището – Надсентмиклош.