За цялата своя 45-годишна история световният форум за трети път ще се проведе в България и за първи път - в Долината на тракийските царе
Автор: Десант
За цялата своя 45-годишна история Международният конгрес по тракология се е провеждал два пъти в България. И двата пъти негов домакин е била София. Тазгодишното му издание отново ще бъде на българска земя, но този път сцена на световния форум - от 3 до 7 септември, ще бъде Казанлък. Както съобкщават организаторите, събитието ще бъде подпомогнато и от ЮНЕСКО.
Над 240 учени - историци, археолози и траколози, са заявили, че ще дойдат за конгреса в Долината на тракийските царе и това е своеобразен рекорд за този форум, съобщи доц. Д-р Христо Попов, заместник-директор на Националния археологически институт с музей при БАН.
Много важно е днес да се отдели достатъчно внимание и сили за опазване на всички паметници на тракийската цивилизация, открити в долината, и да се създаде един комплекс от уникални обекти, подчертават учените.
Темата на форума ще е „Древна Тракия: Мит и реалност”, а организатори са Община Казанлък, Института по балканистика с център по тракология при БАН, Националния археологически институт с музей при БАН, Софийски университет „Св. Климент Охридски” и Исторически музей „Искра”. Председател на организационния комитет е проф. Петър Делев, ръководител катедра „Стара история” в Софийския университет.
В организацията на 13-ия Международен конгрес по тракология се включва и Регионалният академичен център към БАН в Казанлък, като събитието е включено в годишната програма на центъра за 2017 г.