На 6 април край селото се пали огън, който всички прескачат за здраве
Автор: Десант
Всяка пролет на 6 април в монтанското село Белотинци се празнува езическият обичай Кукувиче. По поляните в покрайнините на населеното място вечерта на този ден се събира цялото село. През деня младите правят купчини от стари гуми, слама, кукуржяк и като се мръкне, палят огъня, който всички прескачат за здраве.
Белотинци е разположено в северното подножие на Широка планина, която е част от планинската верига на Предбалкана.
В околностите му има много природни забележителности, сред които е и Зановска пещера, която е с дължина около 80 метра. Над селото има и друга пещера - Меьова дупка, дълга 15 метра.
Интересен обект е Разчепати камък или наричан още Стоовци (Купните) - представлява червени пясъчници и конгломерати, които всъщност се явяват продължение на Белоградчишките скали.
В подножието на Разчепати камък е скалата Викалото, под която има надписи, все още неразчетени докрай от археолозите. Местни хора твърдят, че изкачвайки се януари месец на Разчепати камък при ясно време в посока север се вижда р. Дунав.
Друга забележителност е Царска поляна. За нея пък има легенда,че цар Борил е обтягал там своите шатри като е ловувал през лятото. Именно около Белотинци преди години е намерен единият (от два известни) печата на цар Борил(1207-1218).
На мястото на сегашното село е имало селище през последните 5-600 години, като по непотвърдени данни долната граница може да се свали до 1 век пр.н.е. Огромният брой от десетина населени места през 4 век говори за значителна популация през този период преди готските нашествия.
В близката тракийска могила са намерени върхове на копия с удължена листовидна форма и висок релефен ръб от основата до върха.
Открити са следи от селище датирано към периода на бронзовата епоха XIX до IX век преди новата ера.