От 9 до 12 май представители на Центъра за природозащитно образование „Балкан” и ентусиастите от СК „Балкан Адвенчър”, проведоха експедиция „Ропотамо“, потапяйки се в магията на едноименния резерват.
Дъждовното и ветровито време в първите дни не попречи на участниците с интерес да наблюдават обитателите на блатото Аркутино и близкия залив.
Денят, в който отбелязвахме празника на Европа – 9 май, ги посрещна най-вече с костенурки и дъждосвирци. След изсипалия се през нощта проливен дъжд, на сутринта пред входа на базата си намериха мокър и ранен прилеп.
Следващите дни облаците бавно се оттеглиха и пред тях се разкри истинската красота на дивата природа.
По време на разходката си до залива Света Параскева, в близост до Приморско, техен ръководител бе прочутият етномолог д-р Петър Берон. С негова помощ младите изследователи опознаха няколко семейства гущери, змии, бръмбари и насекоми.
Край д-р Петър Берон винаги е интересно и има какво да се научи
Основните знания, която младежите трябваше да усвоят, бяха свързани с това кои са етапите на една изследователска експедиция:организация, природосъобразно поведение, теренни наблюдения, документиране, презентация и други важни аспекти на това изследователско мероприятие.
В резервата „Ропотамо“ те имаха възможност да се запознаят с биоразнообразието на района, с легендите и преданията за мистичния район, с природните и археологическите му забележителности, сред които централно място заема древното светилище Бегликташ.
Вълнуваща бе и разходката на групата до Маслен нос. От гората, покрай пътеката, по която вървяха, ги съпровождаше грухтенето на диви прасета, а от един храсталак към тях за малко да се присъедини и един внушителен представител на безкраките гущери, дълъг близо 1,20 м.
На самия Маслен нос пък д-р Петър Берон попадна на екземпляр от рядко срещаната змия червейница, характерна за южните райони на страната.
По пътя на връщане, участниците в експедицията се любуваха на разцъфтелите диви орхидеи, анемоне, тракийски лалета и се насладиха на спиращата дъха гледка на забележителните фиорди, пазещи като стража причудливата пещера, известна с това, че някога е била обитавана от тюлен монах.
Гид за тайнствените пътеки, по които да минат, им бе рейнджърът Веселин Димов, а съдействие им оказаха и специалистите от бургаската екоинспекция Милена Ярмова и Елена Паспалева.