Проектът си Цвета Петрова започва като част от дипломната си работа за бакалавърска степен по визуални изкуства
Автор: Дина Харизанова
Една млада българска илюстраторка, която живее в Англия – Цвета Петрова, се е заела с вълнуващ и родолюбив проект. Започва го през пролетта на миналата година като част от дипломната си работа за бакалавърска степен по визуални изкуства в Université Bordeaux Montaigne, а с времето идеята добива все по-пълнокръвни измерения – да създаде илюстрована книжка за българските митологични персонажи.
Докато търси информация по въпроса, Цвета се натъква на факта, че славянският и най-вече българският фолклор са много рядко застъпени във форми на визуалното изкуство. „Работих с академични текстове и проучвания, но останах леко разочарована от факта, че нашата митология толкова рядко присъства в съвремената арт сцена“ - споделя тя.
Затова и решава със своята книжка да предложи един алтернативен начин хората да се запознаят с някои от любимите си герои, като научат нещо ново за тях. А тези, които не познават нашата митология, да се запознаят с частица от българската култура.
И тъй като дългите академични текстове рядко привличат нови читатели, затова се спира на варианта да представи някои от фолклорните герои чрез художествените им образи.
Изданието предлага серия с изображения на митични персонажи, представени под формата на дневник. Сюжетът проследява мисията на двама млади изследователи, които издирват същества, за които само са чували от легенди и митове. В техния дневник покрай скиците и илюстрациите, са записани и преживяванията им, както и съвети какво да правим, ако случайно се натъкнем на някой недоброжелателен звяр.
А междувременно от 14-20 август в Rubik Art Center във Варна ще бъде подредена изложба с някои от илюстрациите в книгата. Така че публиката ще може да се запознае с тях още преди премиерата на изданието, натоварено с мисията да даде своя скромен принос за опазването на родния фолклор.