Жителите на Средно градище, в което всяка година се провежда Фестивал на лавандулата, се тревожат, че инсталацията може да причини екологични проблеми
Автор: Десант
От няколко дни в интернет тече подписка срещу изграждането на дестилерия в чирпанското село Средно градище.
Местните недоволстват, защото строежът в центъра на населеното място, за който така и не е поставена информационна табела, е започнат без предварително публично обявление и обсъждане с тукашните жители и заинтересованите лица. Никой не знае има ли разрешително, кога и как е издадено.
Не е разяснено също какво влияние ще окаже проектът върху околната среда и живота на селото.
Средно градище по принцип има проблеми с водоснабдяването, а дестилирането изисква много вода и това може да доведе до сериозен „сух режим", най-вече в летните месеци.
Но пък, неясно въз основа на какви проучвания, е издадено разрешителното за биенето индустриална сонда с промишлен дебит. Инициаторите на подписката срещу начинанието се тревожат дали това няма да окаже влияние върху екологичното равновесие, намаляването на подпочвените води и пресъхването на реката в селото.
Средно градище е заобиколено от множество културни и природни забележителности. Над него се намира най-високият връх на Чирпанските възвишения Китката (680 м). Близката местност Брусовото в ранна пролет се изпълва с цели поляни с нацъфтели кокичета.
Наоколо има много запустели каменни кариери, откъдето идва и името Плочкиното село. Действително, всички къщи и огради в Средно градище са изградени само от камък. Към момента има дадена концесия за ваденето на кариерни материали.
Селото е прочуто и с провеждания вече четири поредни години на 1 юли тук Фестивал на лавандулата.
Районът на Чирпан е мястото, където за пръв път през 1907 г. са направени лавандулови насаждения. Малко известно е, че от 2012 г. България е на първо място по производство на лавандулово масло в света. Годишно страната дава 120 т етерично масло, докато друг крупен негов производител - Франция, произвежда едва 30 тoна.