Някога с продажбата само на една постелка, изработена в Котел, в чужбина е можело да се купи лека кола
Автор: Диана Славчева
От 22 до 24 юни в Котел ще се проведе фестивалът „Етноси, багри и котленски килими“.
За настроението на посетителите на форума във възрожденското градче ще се погрижат ансамблите „Българе“, „Странджа“, НУФИ „Филип Кутев“, Нелина, група „Крос“ и самодейни състави от цялата страна.
Специални гости ще бъдат динозаврите от „Диана експрес“.
Това е третото издание на фестивала на котленския килим. Благодарение на него организаторите успяват да покажат и популяризират не само местните традиции в килимарството, но и част от кулинарното богатство на този прекрасен край от родината ни.
Припомняме, че в "Десант" не веднъж сме алармирали, че стария занаят, разнесъл славата на котленската килимарска школа, вече е на отмиране. Все по-малко са младите хора, които се захващат с тъкането на постелките.
А някога с това са се прехранвали над 1000 жени от Котленско. Цехове е имало в почти всяко село от региона – в Жеравна, Ичера, Медвен, Тича, Градец... В някои от тях дори са съществували и по две килимарници.
В онези години с продажбата на един котленски килим в чужбина човек е можело да си купи лека кола. В последните години и тамошната кооперация „Котленски край“ също работи само по поръчки – или на чужденци, или на живеещи зад граница заможни българи.
Уникалното на котленските килими е, че имат две лица – напълно еднакви. Твърди се, че от едната страна изкарват 100 години, а като се обърнат от другата страна – още 100 години.
В този край килимарството се развива още от ХV в. и любопитното е, че всеки килим е напълно оригинален, тъй като всяка тъкачка е вграждала в него, наред с традиционните геометрични, а по-късно и флорални фигури, и свои авторски мотиви. Така са се появили и неповторимите „динени кори”, „къдряви звезди”, „бардуци”, „карамфили”, „лозинки”, та дори и символи от глаголицата.
Традиционно на фестивала майстори от килимарските школи у нас правят демонстрации, като програма включва и представяне на традиционни за региона гозби, чевермета и кукуреци.