Населеното място е известно и с лековитите си минерални води
Автор: Дина Харизанова
Една древна легенда разказва, че преди 2000 години на път за Божи гроб светите апостоли замръкнали в кърджалийското село Пчеларово Село Пчеларово се намира там, където Източните Родопи снишават върхове и се сливат с Тракийското поле.
От тогава насам техните духове закрилят населеното място от различни бедствия - земетресения, градушки, болести по хората и животните, пожари.
Апостолите решили да пренощуват и да отпочинат тук за една нощ. Всички места, където светите хора били опънали шатрите си, по-късно били наречени с техните имена.
Така например, върхът, находящ се източно от селото, бил наречен "Сток Петра" на името на Свети Петър. До него е местността Свети Георги, където има вековен дъб и оброчни камъни. Тези места се посещавали от вярващите пчеларовци в определен календарен ден, като се изпълнявали обреди за здраве и благополучие. Задължителен елемент от празника било и жертвоприношението. На мястото се клали животни - вол, теле, агне или овца, и се приготвяли курбани. С кръвта на закланото добиче пръскали оброчния знак, за да бъде чута молитвата им и приета жертвата. На оброчния знак и около него са палели свещи.
На юг от селото е местността Свети Архангел, където са били и първите гробища. На запад, близо до местността Клоката е Свети дух, едно от лицата на Светата троица. Пчеларовци вярвали, че Светият Дух им е давал своите благодатни дарове и го почитали и се прекланяли пред вълшебната му сила.
На североизток е "Божейме". По-близо до селото е голата височина Света Елена, а в централната му част, до чешмата "Чучура", е запазен оброчния камък "Света Богородица", където и до днес всяка година на 15 август, признателните пчеларовци поднасят курбан и палят свещи.
В ниското, край Пчеларовската река, на пътя за Хасково е "Свети Йеремия", кръстено така на пророка Св. Йеремия. Съществува поверие, че още преди освобождението от турско робство, когато хората се били събрали на свещеното място, един орел летял над вярващите и без да иска изтървал костенурка, която паднала в котела, в който вряло овнешко месо за курбан. Хората се изплашили като са си казали, че това е божия поличба.
И наистина, след малко по пътя от Язлачния кайряк към селото се задала турска потерия. Всички се разбягали и след това две години подред не поднасяли на светилището своя курбан.
Пчеларово е известно и със своите минерални извори, които са смятани от хората за лековити. За тях също се носят стари легенди. Именно тук се намира и единственият в района на община Черноочене СПА център с басейн.
Лековита е и водата, която се пие от така наречената „Сталева чешма“. Тя е построена от човек на име Стальо, който бил доста прогресивна за времето си личност. Наричали го Терзи Стальо, защото умеел да шие дрехи, а някъде из Добруджа научил и занаята да гради чешми. В селото има махала на неговото име – Терзив Стальовата махала, а също и една местност с лозя – Сталев кладенец.
Правнукът му Теньо Иванов Начев/Сталев (1931-2005) продължава делото на именития си родственик да прави чешми.
Преди 20 години Сталева чешма била обновена от един пчеларовец, известен като Поньов Теньо. Той написал на нея и своето име, но въпреки това хората продължават да я наричат с името на нейния първосъздател.
В близост до селото се намира „Желязната чешма“. За нейната вода пък се смята, че лекува чревни и бъбречни заболявания. Това доказват и направените през 2004 г. изследвания на водата й.
Само преди дви - на 9 юни, за поредна година над десет големи родове от село Пчеларово, разпръснати из цялата страна и чужбина, се събраха на вълнуващ събор в родното село. На площада се извиха кръшни хора, на които се захванаха десетки бивши и настоящи пчеларовци и жители на съседни чернооченски села.