Открита през 1910 г., тя е била единствената съвременна баня в страната и една от най-красивите в Европа
Автор: Янко Крумов
Празникът на минералната вода в Банкя е по Горешниците, от времето на турското робство, когато „шопи с бели ментета и черни беневреци, граовки със сърмени литаци“ от близки и далечни села са ползвали минералната вода.
Те лягали с дрехите в калището и се къпели в „Светата вода“ в дните на св. Карик, св. Мина и св. Илия, когато се вярвало, че водата лекува всякакви „прилепливи болести“ и страдания.
С идването на свободата опълченецът от Шипка Рашо Нешев получил право да построи баня и да я ползва 6 години.
Файтоните, тръгвали от „Пиротска“, а конният дилижанс от Княжево и карали толкова летовници, че представителят на Великото Народно събрание Нешев не броил парите, а мерил на кантар гологаните (вид монета).
Това и още любопитни факти за термалното находище в Банкя разказа от сцената при Ротондата журналистката Антоанета Титянова, автор на книгата „София – от 7 извора вода“, издадена от „Яна турс“ по проект на Дирекция „Култура“ на Столична община.
Въпреки че температурата бе достойна за Горешляците и се доближаваше до тази на термалната вода (36 градуса) жителите и гостите на Банкя аплодираха изпълнението на носителката на „Златен Орфей“ Ирина Василева, поезията на три поетеси и едночасовата увлекателна беседа за термалната вода на Банкя и на София.
Представянето на „София- от 7 извора вода“ бе до банята в Банкя, открита в 1910 г., когато била единствената съвременна баня в страната и една от най-красивите в Европа.