Потомци на селото се събраха, за да почетат годишнината и загиналите за свободата на селото
Автор: Ирина Мухтарова
Малцина знаят, че в ивайлоградското село Гугутка се намира една от най-старите църкви в Южна България. Храмът, носещ името „Свети Йоан Богослов“, е издигнат през далечната 1838 г. с общите усилия на родолюбивите местни християни.
Архитектурата на сградата е уникална. Строителите са били принудени да се съобразят с порядките, налагани от поробителя по онова време – православните храмове да бъдат вкопани дълбоко в земята, а надземната част, заедно с покрива, не трябвало да надвишава височината на човек, седнал на кон.
Това условие не сломило местните християни. По-късно те успели да изградят и килийно училище, което въпреки натиска и проблемите, създавани от османската власт и от гръцкото духовенство, се превърнало в просветен и духовен център.
С цената на много жертви и въпреки извършвания над тях геноцид от страна на гръцката патриаршия, тогавашните жители на село Гугутка успели да съхранят храма и да защитят българския дух и традиции.
Най-тежките години за селото настъпват през 1913 г., разказват местните жители. Тогава башибозуци опожаряват селото до основи, палят църквата и избиват стотици жени, деца и старци. Днес костите им са положени с специална костница в двора на храма.
Макар и трудно, хората в Гугутка успяват да възродят селото си и да реставрират църквата си. Тази година храмът отбелязва 180 години от освещаването си.
За жителите и потомците на село Гугутка 29 септември е свят ден. И тази година те изпълниха малката църквичка, в която бе отслужена Архийерейска света литургия, водена от Знеполския епископ Арсений.
Този ден е и повод за гордост, защото събитията от онези дни няма да бъдат забравени, а подвига на героите винаги ще се тачи и помни.