Много добре са се запазили меките му тъкани, включително главата, "рогчетата" и очите
Автор: Десант
Международен екип от палентолози представи уникален образец на праисторически охлюв, уловен в кехлибар преди 99 милиона години, съобщава "Сайънс алърт".
Охлювът е попаднал жив в смолата и се е опитвал да избяга - застинал е в извито положение, а около главата му има мехур въздух. Добре са се запазили меките му тъкани, включително главата, "рогчетата" и очите.
По думите на палеонтолозите, такова забележително съхранение се среща много рядко при вкаменелости на такава праисторическа възраст, особено при охлювите. Те са много крехки и телата им са меки и лесно се мачкат.
„Древната смола има изключителен потенциал за консервиране. Тя улавя в най-малки подробности фосилни организми на милиони години триизмерно толкова добре, че изглеждат сякаш са попаднали в нея вчера”, изтъква палеонтологът Джефри Стилуел от университета Монаш в Австралия.
Тъй като намереният екземпляр е твърде млад - черупката е с размер 4,88 мм., на учените е трудно да определят от кой точно вид е.
Последният период на мезозойската ера, откогато датира най-старият охлюв, запазен в кехлибар, е известен най-вече с динозаврите.
Ценният спесимен е намерен в Мианма. Той е закупен от частен колекционер през 2016 г. и предхожда със 70 млн. години предишния фосил с мека тъкан на охлюв.
Атрактивната вкаменелост в момента е част от колекцията на Института по палеонтология в китайския град Чаочжоу.