Вижте кои са те и какво още трябва да знаем за Великия пост
Автор: Десант
В седмицата между Месни и Сирни Заговезни има два дни, в които църковните служби са великопостни и е разрешено да се блажи с риба и млечни храни.
Това е 6 март, сряда, когато почитаме паметта на свети 42 мчци в Амория и преподобни Аркадий Кипърски както и 8 март, петък, когато честваме преподобни Теофилакт, епископ Никомидийски.
Свещениците припомнят, че наближаващият Велик пост е не само въздържание от животински храни и произведения, но изисква и ревностно участие в богослужението чрез смирена молитва, а също и покаяние.
В Църковния устав (Типика) Българската православна църква е постановила следните степени на пост:
На Велики петък не се полага да се яде нищо. За немощни и престарели - само хляб и вода.
В понеделник, вторник и сряда на Страстната седмица и първите 5 дни от първата седмица на Великия пост се пази строг пост (растителна храна без олио).
През Великия пост(освен първата и последната седмица) постът се състои в ядене само на растителна храна с олио.
Безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.) се считат за постни храни.
През Сирната седмица постът се състои в това - да не се яде месо. Тя и не се нарича постна. Яде се риба, масло, яйца, сирене и други млечни продукти.
Човек, който се готви за изповед и причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника начина на постене. Който е болен или има хронични заболявания трябва също да се посъветва с изповедника и лекаря си.