Първото боядисано яйце трябва да е червено - така повелява традицията
Автор: Мария Митева
На Велики Четвъртък възрастни жени от средецкото село Факия показаха на бургазлии как се боядисват великденски яйца с естествени багрила. Традицията „оживя“ в самия център на морския град, до емблематичния Часовник.
Преди всичко, яйцата трябва да се сварят правилно, за да не се счупят. Първата стъпка е яйцата да се потопят в съд със студена вода и чак тогава да се сложат да се варят, по възможност на слаб огън.
Във водата пък се слага 1 супена лъжица сол, за да се заздравят черупките.
След което се пристъпва към боядисването.
Ето няколко рецепти:
- за синя боя: 1 ч. ч. замразени черни боровинки се пасират и се разбъркват с 2 с. л. оцет, 1 ч. л. морска сол и 400 мл вода - за жълта боя: 3 с. л. куркума се заливат с 400 мл вряща вода, 1 ч. л. морска сол и 2 с. л. оцет - за оранжева и кафява боя: обелките на 4 глави лук се заливат с 2 ч. ч. вода с 2 с. л. оцет и 1 ч. л. морска сол - за червена боя: 1 средно голяма глава червено цвекло се настъргва на ренде и се залива с 500 мл вода, 1 с. л. морска сол и 2 с. л. оцет - за зелена боя: след като се боядисат сините и жълтите яйца, се смесват горещите смеси с боровинките и с куркумата
Преди десетилетия широко разпространена е била вълнената боя, която придава наситен и плътен цвят на яйцата.
Едно красиво великденско яйце трябва да бъде пъстро, обагрено с тематични рисунки. С тази отговорна задача под Часовника се заеха най-младите участници в ритуала по боядисването.
Жените припомниха, че първото боядисано яйце трябва да е червено. С него за здраве се мажат бузките и челцата на най-малките членове на фамилията.
Събитието се организира за поредна година от Етнографския музей в Бургас.