Находчивите нашенци непрекъснато търсят там свободни пазарни ниши
Автор: Никола Филипов
Българите в Лондон не мият коли и тротоари като албанците и не товарят и разтоварват камиони като румънците. Е, може да има и такива, но те ще са по-скоро изключение.
В Лондон находчивите българи непрекъснато търсят свободни пазарни ниши и развиват свой успешен бизнес. Само строителните компании и счетоводните кантори, основани и ръководени от българи в Лондон, са навярно стотици на брой. Тук се пекат и български баници и хляб, произвеждат се български кебапчета и наденички, има дори български ателиета за злато, сребро и бижута... А броят на българите интернет специалисти, които работят из банките и офисите на лондонското Сити, никой не знае.
Тези дни в сърцето на финансовия център в Лондон, в забележителната и известна сграда на Канари Уорф, бяха връчени първите български бизнес награди за 2019 година. Инициативата за това мероприятие принадлежи на две български бизнес дами – Ирена Сиракова и Деси Колева, които години наред развиват успешно свой бизнес в Англия.
Ирена Сиракова има билкова онлайнаптека в Англия и е основала Агенция за дигитален маркетинг. Работи и като холистичен терапевт и е художничка и поетеса с отпечатани вече две стихосбирки. Деси Колева също е сериен предприемач, съучредител е на успешна счетоводна фирма в Лондон и основател на фабрика за месо и детски храни. И двете са колежки - директори в United Business Federation.
Изненадан бях от интереса и активността на това организирано от тях мероприятие, защото съм присъствал на доста други подобни. Тук гостите бяха посрещани по стар български обичай – с пита и мед от младеж и девойка, облечени в български национални носии. И самата бизнес среща започна с българска народна песен и танц на импровизираната сцена.
Встъпителното слово за „добре дошли“ и „успешна среща“ бе прочетено от Деси Колева. Неуморими бяха те с Ирена Сиракова, която непрекъснато следеше и ръководеше целия процес по награждаването. Същата бе любезна да сподели свои мисли по този повод:
„Основната цел на това мероприятие е да обединим българския бизнес, да покажем, че има много работливи, талантливи и успешни хора, които се справят с предизвикателствата в страната и допринасят за икономиката й. Искаме да обединим българските бизнеси да си сътрудничат повече и да работят заедно. Конкурсният формат насърчава развиващите свой бизнес българи като ги възнаграждава за тяхната упоритост, постоянство и предприемачески дух. Виждаме, че българите могат да успеят навсякъде по света, допринасяйки за икономиката на страната приемник и за популяризирането на България, на българските стоки и услуги.“
В официални рокли и костюми бизнес мероприятието бе уважено от близо двеста души. Бяха раздадени награди в 24 категории, сред които такива като за най-успешен предприемач на годината, за малък, среден и голям бизнес, за интернет бизнес на годината, за образователна дейност и други. Преди това, независимо жури бе разгледало номинациите в отделните категории и бе определило победителите. Бяха връчени обаче и награди на клиентите и публиката, които в някои категории съвпаднаха с мнението на журито.
Залата бе препълнена. Разменяха се визитни картички и рекламни материали, осъществиха се много нови запознанства. Организаторите призоваха повече български бизнеси във Великобритания да добият смелостта и се включват в този формат, защото това е и въпрос на престиж. Наградите в Англия се ценят много и отварят нови врати. Така че всяко едно такова отличие създава и нови възможности.
На церемонията не бяха просто връчени награди на победителите. Тя им даде възможност да празнуват собствените си успехи и да получат признание от другите бизнес-участници. Формата на събитието даде отлични възможности за връзка между отделните бизнеси с цел осъщестяване на нови ползотворни контакти и сътрудничества.
Сред спечелилите двата приза - награда на на журито и на публиката бяха: London Music Box - това е музикална академия по пиано за деца аутисти; Mariella Blago Consultancy -компания за дигитален маркетинг, с изключително добри отзиви от клиентите; Shindojo Karate Club London - школа за обучение по карате на българчета предимно с много на брой награди и медали от първенства в различни европейски държави; HIP CURVE - бранд за дамска мода на дизайнерката Пепи Семерджиева; GND MOTORS - авто- и мотосервиз; TOP REMOVALS - компания с над 1000000 (милион) паунда годишна печалба и др.
„Всички те са безспорни победители в категориите си, тъй като развиват своя бизнес по успешен модел с високи стандарти на брандиране и обслужване на клиентите си“ – каза Ирена Сиракова.