По-интересен е въпросът, какво да се постави сега на мястото на сваления комунистически символ
Автор: Севдалина Пенева
Тъмно петно на фасадата на сградата на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас напомня, че до вчера тук имаше комунистическа паметна плоча, останала от времето на тоталитаризма. На нея бяха изписани имената на възпитаници на училището, загинали в „борбата срещу капитализма и фашизма“.
След решение на Общински съвет – Бургас, спорният паметен знак трябваше да бъде демонтиран още през 2018 година, но управата на гимназията отказа да го направи. Това стана едва тези дни, след намесата на прокуратура и полиция.
На 12 февруари на сагата беше сложена точка. Плочата бе предадена от училищната управа на Регионалния исторически музей в морския град с приемно-предавателен протокол, подписан от Яна Иванова, уредник в отдел „Най-нова история“ в РИМ – Бургас.
„По този начин паметният знак ще бъде съхранен. В период на няколко десетилетя, за съжаление, много такива паметни плочи бяха унищожени или изчезнаха от други сгради в общината. Дали ни харесват или не, те са част от историята на Бургас“, коментира за Десант Яна Иванова.
Яна Иванова, уредник в РИМ - Бургас
Сега по-интересен е въпросът дали на това място ще бъде поставено нещо друго и какво точно да е то.
Според художника и автор на исторически изследвания за миналото на Бургас Митко Иванов на фасадата на гимназията е подходящо да се постави плоча на нейния основател Георги Дипчев.
Райна Княгиня и четиримата й синове - всичките герои от няколко войни за национално обединение, подложени на жестоки репресии от комунистическата власт след 9 септември 1944 г.
Роден през 1889 г. в Панагюрище, Георги Дипчев е вторият син на Райна Попгеоргиева. Той е машинистът на миноносеца "Дръзки" при най-значимата военноморска победа на България при атаката на турския военен кораб "Хамидие".
След Балканската война се установява в Бургас, където живее близо 30 години. След смъртта му паметта за него е заличена от комунистическата власт.
Грешка, която бургазлии днес са длъжни да поправят.