Това е реален ден от календара - един от Тодоровата неделя
Автор: Десант
За човек без късмет, на който нищо не му върви, казват че е „роден в черен петък". Фразата „черен петък" се използва и за търговска кампания с огромни намаления.
Всъщност малко е известно, че наистина в календара има ден, който е наричан „черен петък". Това е петъчния ден от Тодоровата седмица, отмерваща дните преди самия Тодоровден.
Спорен народните поверия, това е най-лошият и опасен ден през въпросната седмица. Наричан е още Куц, Глух, Луд или Сух петък, а също и Шамотен петък (Шеметен петък). Той се тачи най-вече за предпазване от шемет – т.е. виене на свят. Смятан е за един от дванайсетте най-лоши петъци в годината.
На този ден жените не трябва да се мият, да се решат - вярва се, че ако сторят това, ще оглушеят и ще ги боли глава. Не се върти вретено, прежда не се преде, дреха не се крои. Не бива изобщо да се работи каквото и да било, за да се предпази човек от болести, а реколтата – от гръм, градушка и суша.
Петъкът по принцип е прокобен, тайнствен ден, особено часовете между 2 и 4 сутринта. Затова се вярва, че сънищата, сънувани тогава, са пророчески и се сбъдват.
На черен петък жените раздават на близки и съседи содени питки, намазани отгоре с динен мед, като внимават броят им да е нечетен, т.е. да са „тек“. Някъде слагат грах в една паница с топла вода и я поставят под иконата.
Петък е ден на грехове и беди: Каин убива Авел, разпъват на кръст Христос, отсичат главата на Йоан Кръстител и др. Поради тези грехове петък е ден за пост и изкупление.
В някои райони на страната в този ден се извършва Тодорова задушница, на която се раздават кравайчета, варено жито, варен бял и черен боб.
Росица Върбанова от Музея на мозайките в Девня припомня и някои поличби и поверия, свързани с черния петък.
Ако времето е много хубаво и ясно, на следващия ден то ще се развали.
Не се започва нова работа, защото все ще се заплита. Затова не се тръгва на път, да не те сполети беда.