Невена Славова се надява, че чрез нейната разработка връстниците и преподавателите й ще научат много интересни неща за страната ни
Автор: Десант
Българката Невена Славова учи география в Университета в Оксфорд. В момента е в III курс и пише дисертация на тема „Фестивалът на розата“.
По-специално, тя се интересува от розобера като процес и важна ритуална част от Фестивала на розата за посетители и гости, както и от гледната точка на организаторите на Фестивала, собствениците на розови масиви и на дестилерии.
Невена е родена в Пловдив, живее в Стара Загора до 11-годишна възраст, а след завършване на 4 клас напуска България. В момента живее в Лондон и учи в Оксфорд, който е най-старият университет във Великобритания, основан през 1167 г.
„Вдъхновението ми за дисертацията идва от моя баща Антон Славов – разказва българското момиче от Албиона. - Той е доцент в катедра „Органична химия“ в Пловдивския университет по хранителни технологии и през последните няколко години проучва оползотворяването на отпадъци от производството на розово масло. Чрез него се заинтересувах от розопроизводството в България, но, разбира се, аз пристъпвам към тази тема от съвсем различна гледна точка, тъй като следвам география. Интересувам се от розопроизводството в контекста на българската история и култура“.
Невена Славова избира Фестивала на розата в Казанлък, въпреки че поради ред причини досега не е имала възможност лично да присъства на празника, но пък е посещавала града на розите. Предварителните й планове са били тази година да дойде специално за тържествата в града, за да проведе интервютата за дисертацията си и да събере впечатления и информация от първа ръка, но заради коронавируса, това не е могло да се осъществи.
Затова тя активно търси, макар и от разстояние, хора, занимаващи се с розопроизводство и розопреработване, с организатори на Фестивала на розата, с всички, които имат отношение към тази интересна тема. Подготвила е специална анкета за представители от различните сфери, свързани с розопроизводството и празника (вижте анкетатаТУК).
Дисертацията на българското момиче в Оксфорд е за получаване на степен „бакалавър“. След като работата й бъде готова, ще бъде представена на проверяващата комисия. Вероятно ще бъде депозирана и в библиотеката на Географския факултет, където ще е достъпна за студенти в Оксфорд.
Авторката й се надява, че чрез нейната разработка връстниците и преподавателите й в Университета ще научат много интересни неща за страната ни и за уникалните й дадености.