Покрай Еньовден тайните на обредното баене ще разкрият в музея на открито „Етър"
Автор: Десант
В рамките на програмата си за отбелязването на Еньовден, на 27 и 28 юни от 11:00—16:00 ч. в Етнографския музей на открито „Етър" край Габрово посетителите ще бъдат запознавани с практиките за изцеление на самодивски болести.
Когато човек започне да вехне, да чезне без видима причина, когато залинее и започне да има страхове, хората в старо време казват, че го е застигнала самодивска болест. Във фолклора тези болести се наричат още незнайни или неверни и се хващат по неведоми пътища, поясняват от „Етър"-а.
За знайните болести лек се търси при врачове - билкари и чакръкчии, за самодивските болести се прибягва до помощта на баячки, церящи с обредно баене.
В народното съзнание рязко се разграничават представите за „баячка“ и „магьосница“— първите лекуват хора и добитък, вторите се занимават с „черна магия“, която причинява смърт, раздяла, безплодие за хора и животни, отнемане на късмет. Повечето баячки са вярващи християнки, въпреки че църквата ги осъжда, а баенето се смята за езическа практика.
В действителност баенето е част от традиционните магически лечебни практики. Произлиза от думата „баилка“, която е словесна формула с твърдо установен и устойчив текст. Баилките се произнасят тихо и целят прогонване или умилостивяване на болестта.
Самото баене, както и съпътстващите го магически действия (изливане на восък или олово, гасене на въглени, сечене на вода и др.), водят до цялостно оздравяване на страдащия. Те премахват физическата болест и имат способността да въздействат на човешкия дух. Затова се смята, че баячката лекува не само тялото, но и душата на болния.