Изложбата „Среброто на траките" ще може да бъде разгледана в трезора на бургаския археологически музей до края на октомври
Автор: Десант
Това лято жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да разгледат една изключително интересна изложба, която се представя за първи път пред широката публика. Тя включва най-елитните сребърни произведения на тракийското ювелирно изкуство и тракийската торевтика от V – I в. пр. Хр., които се съхраняват във фонда на и постоянната експозиция на Националния археологически институт с музей при БАН.
Сребърните предмети и украси са имали важно място в живота на древнотракийското общество и особено на неговия елит. Докато пред V в. пр. Хр. те все още са рядкост сред изделията на тракийската торевтика и ювелирно изкуство - съдове, накити, украси за конска амуниция; то през IV в. пр. Хр. и през цялата елинистическа епоха те съставляват основна част от производството на тракийските ателиета. Повечето от тях произлизат от райони, богати на залежи от благородния метал и най-вероятно са изработени от местни суровини.
Някои от показаните в Бургас съкровища са едни от първите находки, постъпили още преди 120-130 години в края на XIX – началото на ХХ век във фондовете на някогашния Народен музей, чийто приемник е днешният Националния археологически институт с музей при БАН.
„Среброто на траките“ включва над 70 експоната, които илюстрират важното значение на предметите от благородни метали в бита на тракийското общество и в частност на неговия елит. В настоящата изложба се представят част от високохудожествените изделия на тракийската торевтика и ювелирство – съдове за пиене на вино като фиали, киликси, кантароси, накити като торкви, огърлици, фибули и гривни, както и многобройни елементи от украсата на конска амуниция, изработени от сребро.
Любопитна е историята на съкровището от 10 цели и една фрагментирана купи, намерени при гара Синдел, Варненско. В експозицията в Бургас са представени три от тях. Две купи се намират във варненския музей, една е подарена на царица Елеонора, а останалите остават при овчарчето, което открива ценните предмети.
Трудно може да се каже на кого са принадлежали показаните в бургаския археологически музей съкровища. Още повече някои от тях са случайни находки. Но със сигурност може да се твърди, че са били притежание на тракийската аристокрация и членове на царския двор.
Изложбата ще може да бъде разгледана в трезора на бургаския археологически музей до края на октомври.