Още в началото на разкопките археолозите попаднаха на интересни находки
Автор: Десант
Започнаха редовните теренни археологически проучвания на античната и средновековна крепост Калето в Мездра. Те се извършват от екип с научен ръководител археолога Георги Ганецовски, директор на Регионален исторически музей (РИМ) – Враца.
Той продължава проучването на праисторическите пластове на обекта, които разкриват останките от най-ранното заселване на скалния рид на левия бряг на река Искър. Помагат му неговата колежка д-р и. н. Вивиан Митева и общи работници, една част от които са били ангажирани в ежегодните разкопки на раннонеолитния обект и светилище „Оходен – Валога“.
За разлика от миналата година, когато разкопките бяха осъществени с целеви средства, отпуснати от Министерство на културата по Програма за финансиране на теренни археологически проучвания и теренна консервация 2020 за проект, изготвен от РИМ – Враца и одобрен за финансиране от културното ведомство, сега те се извършват с финансовата подкрепа на Община Мездра и на частни спомоществователи.
По време на Археологически сезон 2021 екипът на Ганецовски проучва сондаж с обща площ около 40 кв. м в западната част на „Калето“, непосредствено до крепостната стена.
Още в началото на разкопките археолозите попаднаха на интересни находки. Сред тях са керамична зооморфна фигура без глава, изобразяваща най-вероятно куче, и фино изработен костен накрайник за дръжка на меч или нож, датиращ от римската епоха (II-IV в.).
Любопитство будят също костено шило и няколко кремъчни стъргалки, които са поредното доказателство, че в края на V-ото и началото на IV-ото хил. пр. Хр. тук е функционирала специализирана работилница за обработка на животинска кожа и за направата на изделия от кост.
Ако бъде осигурено финансиране, в началото на ноември на многослойния обект ще работи и проф. д-р Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който ще продължи проучването на културния пласт от римската епоха (II-IV в.).
„Идеята е това да е последният археологически сезон на Калето, споделя Георги Ганецовски. В края на разкопките експертна комисия с участието на представители на Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към Министерство на културата трябва да одобри финализирането на проучванията.
„Целта е обектът да бъде освободен, за да може, ако се намерят средства, да бъде реализиран вторият етап от проекта за реставрация и консервация на Калето и през 2023 г. официално да бъде отбелязана 50-годишнината от началото на научните проучвания на крепостта“, обобщава Ганецовски.