По повод празника бе проведена и Международнае научна конференция и бе открит първия в Молдова паметник на Иван Инзов
Автор: Десант
ХХ юбилеен Етнокултурен фестивал „Единство чрез разнообразие" се проведе в Тараклия, в рамките на отбелязването на Деня на бесарабските българи и 200-годишнината от издаването на „Инструкция за задълженията на селските кметства" на Иван Инзов, съобщава glaspress.rs.
Мотото на тържествата бе „Заедно можем всичко".
Гостите на района и града видяха на градския площад изложби на национални дворове и на занаятчии, на сцената свиреха и пееха фолклорни групи.
В Малката зала на Окръжния дом на културата пък бе открита изложба на Националния исторически музей, която включваше експонати, намерени в района.
Във фоайето пък бяха изложени рисунки на възпитаници на Детската школа по изкуствата и сувенири, изработени от ученици на Къщата за детско творчество.
Проведена бе и Международна научна конференция под надслов „Българската етническа общност в Република Молдова: история и съвременно състояние".
Учени от шест държави - Молдова, България, Украйна, Румъния, Беларус, Русия изнесоха доклади за заслугите на генерал Иван Инзов, главен попечител на бесарабските преселници през периода на 1818 -1845 г., за приноса му за развитието на културата, образованието, икономиката на бесарабските българи - преселници от онова далечно историческо време.
В приветствието си ректорът на висшето училище в Тараклия отбеляза, че форумът е важна научна проява, защото обединява бесарабската българска общност в съхраняването на историческата памет, в познаването на своите корени, на важните исторически събития и личности и във възпитанието на младото поколение в дух на родолюбие.
На конференцията бяха представени 27 научни доклада, разделени в три тематични секции - „Генерал Иван Инзов и преселването на българите в Бесарабия", „История на българската общност в Бесарабия" и „Култура, език и литература на българите в Бесарабия".
Церемонията на откриването на форума завърши с малък концерт с участието на студенти от Тараклийския университет и професионалния ансамбъл за българския фолклор „Родолюбие".
Кулминацията на празника на бесарабските българи в Тараклия бе откриването на първия в Молдова паметник на Иван Инзов. Мемориалът е дарение на Асоциацията на българите по света.