Те предизвикаха фурор на райския тропически остров Хайнан
Автор: Десант
Със закачливата българска народна песен „Бре, воденичарю“ Яница Стаменова и Василена Василева откриха Първия Международен културен фестивал на розата в китайския град Саня на остров Хайнан, съобщи за медиите Катя Стайкова, директор на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие.
На сцената зад двете студентки от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) весело българско хорце тропаха китайци от Провинциалния състав за песни и танци на Хайнан.
Общинската управа на Саня организира празника на розата от 9 до 13 април в райския тропически остров, една от най-популярните ваканционни дестинации за азиатските и европейските туристи.
Фестивалът бе съпътстван с много дейности на розова тематика, нещо повече – българската културна изложба и изпълненията на български фолклорни песни и хора бяха акцентите на събитието.
Яница и Василена предизвикаха буквално фурор сред посетителите. Интервю с прекрасните български момичета направи Sanya Media and Film Group и видеото беше публикувано на местната социална медийна платформа в Саня „GO SANYA“ – Sanya International Communication Center.
Яница сподели, че във фестивалните дни са изнесли няколко кратки програми като освен да пеят са танцували и хора, характерни за различните фолклорни области на България.
„По време на нашите изпълнения идваха много туристи, които играеха заедно с нас и много ни се възхищаваха. Изпяхме песни от различните фолклорни области, като повечето от тях бяха бързи и хороводни“, допълва младото дарование.
Момичетата имаха и специална фотосесия с г-жа Ян Ин (Yang Ying), председател на Yalong Bay International Rose Valley в Хайнан. Най-големият розов парк в Азия – китайската Розова долина, е едно от предпочитаните места за заснемане на сватбени снимки.
„Успешното представяне на българската култура в този тропически рай се случи благодарение на нашия колега Чангцинг Джанг (Zhang Changqing), председател на департамент „Китай“ на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, и ректорът на АМТИИ проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак“, обясни Катя Стайкова.
Тя припомня, че Чангцинг Джанг е един от големите приятели на България, който дари по време на коронавирусната пандемия хиляди предпазни маски и безконтактни инфрачервени термометри. Бизнесменът е известен и като най-големия вносител на български вина и розови продукти в Китай.