Гости от троянския Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства приготвиха в етнокухнята на бургаския музей традиционна за Балкана гъбена чорба.
Ястието представлява бистра супа с превъзходен аромат, който й придават сушените манатарки, а вкусът й е леко кисел вкус заради добавените сушени дренки. Блюдото се гарнира със ситно нарязана на клинове сланина.
По думите на уредничката Нина Димитрова, сланинката е една от важните храни на троянеца и се слага във почти всяка негова манджа. Прасетата били хранени с тикви, картофи, царевична каша и трици. Сланината се нарежда с кожата надолу, покрива се с морска сол и върху нея се натрупва сняг, за да се получи саламура.
Сушените дренки в случая пък придават киселина на ястието и заместват доматите. Известният български поет и писател Ламар, който е родом от Троянския край, споменава в свой разказ как една баба Яна, за да приготви тази чорба, отброила точно 12 дренки да пусне в нея.
Уредничката в твоянския музей Даниела Банкова споделя, че пак в този разказ писателят описва как в стари времена плодовете се сушели зад огнището, тъй като това е било мястото, където няма вредители и е най-сухо.
Троянецът много суши – гъби, плодове и билки. Сушените сливи също често се използват в кухнята. Днес е много популярна рецептата на телешко със сини сливи, но някога в Троянския Балкан приготвяли картофена ясхния с тях.
Докато Даниела Банкова приготвяше край морето троянската гъбена чорба, из двора на музея се понесе неповторимия аромат на Балкана. А посетителите имаха късмета да се насладят на невероятния вкус на това планинско ястие.
Рецептата за приготвянето на супата е много лесна. Троянските музейни специалисти уточняват, че няма точно определено количество за продуктите й, а всяка домакиня слага от тях на око.