Експонатите разкриват историята на гроздовата напитка и представят изкуството на нейното приготвяне
Автор: Дина Харизанова
Музей на ракията отваря врати в центъра на София, на оживения бул. „Патриарх Евтимий“.
Идеята е на Ивайло Жеглов, който е организатор на фестивали на виното и собственик на винена изба.
Посетителите на музея ще се потопят в уникален свят на вкус, култура и история. Атмосферата съчетава традиция и иновация, предлагайки пътуване в едно традиционно наследство на България.
Експонатите разкриват историята на ракията и представят изкуството на нейното приготвяне.
Има възможност за дегустация на подбрана селекция от ракии от цялата страна. Вместо сувенир може да се закупи бутилка с гроздовия дестилат от тематичния ракия магазин.
Подобен музей съществува в правешкото село Осиковица, но той е посветен конкретно на осиковската ракия. В него може да се види ракиен казан, построен през 1897 г. от Васил Даков и възстановен от Александър Ангелов през 2010 г.
Целта на музея е да съхрани жива местната рецепта и традицията в производството на Осиковска ракия. Изграден е на същото място, върху основите на стария казан, посторен още от Васил Даков през по-миналия век.
И още няколко думи на ракиена тема. Предстои в дните от 22 до 24 септември в Троян да се проведе традиционният Българския фестивал на сливата. По това време в троянския Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства ще бъде представена изложбата „Сливово-ракиени истории“, която се реализира в партньорство с Община Троян и троянския „Винпром“.
Забележки за артефактите които Румъния е взела от окупираната от нея Южна Добруджа през 1913-1916 и 1918-1940 г. и понастоящем още се намират в музеи и други учреждения в Румъния:
а) Може би някои от тях да бяха открити преди завоюването на Южна Добруджа от страна на Румъния, тоест преди 1913 г., от български археолози, обикновени местни хора и т.н. а окупационните румънски власти да са ги заварили там. България има пълни права върху тях.
Болшинството обаче са предмети, открити от румънски археолози или местни хора през времето на румънското владение. България имала само частични права върху тях, обаче моралът, духът на добросъседството, българските дарения (части от мощи на светци), както и прецедентите с Великите колониални и империалистки Сили принуждават Румъния да направи същото. Разбира се, няма значение това че Румъния не беше трансокеанска страна и че нейните колонии се наричат Южна Добруджа (днес част от България), Северна Буковина, Южна Бесарабия (днес части от Украйна) и т.н.
б) Прецедентите като аргумент за Румъния да възвърне откраднатите артефакти:
Germany returns artefacts taken from Africa during colonial rule
27 Jun 2022
https://www.aljazeera.com/news/2022/6/27/germany-returns-artifacts-taken-from-three-african-countries
Belgian king begins return of more than 80,000 artefacts to DRC
Jun 8 2022
https://www.irishtimes.com/world/africa/2022/06/08/belgian-king-begins-return-of-more-than-80000-artefacts-to-drc/
King Philippe of Belgium has handed over a famous “Kakuungu” mask to the National Museum of the Democratic Republic of the Congo (DRC) — marking the return of the first of more than 80,000 artefacts that were looted by Belgium and are now expected to be given back to their country of origin.
The Netherlands returns hundreds of historic artefacts to Indonesia
07/15/2023
https://www.asianews.it/news-en/The-Netherlands-returns-hundreds-of-historic-artefacts-to-Indonesia-58804.html
The treasures had been looted from several Indonesia islands during the colonial period.