Близо 30 години след като при злощастен пожар на 24 юни 1994 г. изгоря планетариумът в Стара Загора. От днес Градът на липите отново ще може да посреща гости - сета в най-модерния планетариум в България.
Пред БТА директорът на Астрономическата обсерватория „Юрий Гагарин“ доц. д-р Алексей Стоев, разяснява, че новото съоръжение е произведено от американската фирма „Скай Пойнт“ и ще предлага дигитални презентации върху сферичен екран, като има възможност да предоставя достъп до над 5000-6000 космически фрагмента. С него човек ще може да се отдаде на космически пътешествия и да „посети“ Луната, както и да отиде до Марс.
Планетариумът, който върви в комплект с кабинет „Космически пътешествия в пространството и времето“, е разположен в сградата на ГПЧЕ „Ромен Ролан“ в Стара Загора. Възстановяването на изгорялото съоръжение стана възможно с обединените усилия на Община Стара Загора и Център за подкрепа за личностно развитие – Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“.
През 2024 г. предстои да бъде изграден собствен вход на обсерваторията, които ще бъде в източната част на сградата. Посетителят ще може да влезе от кота нула от бул „Генерал Столетов“ и да се качи по стълби, на витражите на които „ще бъде описана цялата еволюция на нашата вселена от първоначалния взрив до раждането на човека“, пояснява директорът на обсерваторията.
Предвижда се и изграждането на махало на Фуко. „Това е първият физически уред в историята на човешката цивилизация. С него френският физик Леон Фуко е показал въртенето на Земята като физически факт. Оригиналното махало е закачено под купола на парижката катедрала. То е с височина 60 метра, при нас ще бъде 1/3 от тази височина“, допълва доц. Стоев.
Планетариумът ще може да показва три типа лекции. Първите са лекции, които подпомагат учебното съдържание по предмета астрономия и т.нар. природни науки (физика, химия, биология, география). Вторият тип лекции, които предлага ще надграждат това учебно съдържание и може да се направи лекция за най-новите постижения в областта на космологията. Третите лекции са т.нар. шоу програми. По време на тях ще бъдат представяни красиви снимки от космоса с подходяща музика може да направи преживяването на човек много вълнуващо.
Астрономическата обсерватория в Стара Загора е първата в България извън столицата. Тя е открита на 26 февруари 1961 г. , но е работила още от 1959 г. като Клуб по астрономия и астронавтика към тогавашната Доброволна организация за съдействие на отбраната (ДОСО). Първият й директор е Бончо Бонев. През 1974 г. част от обсерваторията преминава към Института за космически изследвания и технологии към Българска академия на науките.
На 4 октомври 1978 г. обсерваторията се сдобива с планетариум. Това е датата на изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята. Планетариумът работи успешно до пожара на 26 юни 1994 г., който изпепелява цялото оборудване на съоръжението.