Целта е да се направи нов опит за реален дебат за възможностите, които се пропиляват с лека ръка в София
Автор: Десант
Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт организира на 13 юни от 20:00 до 22:00 ч. бдение на ъгъла на кръстовището на столичните булеварди „Ал. Стамболийски“ и „Вардар“.
Поводът е издадената заповед от ръководството на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) за демонтаж на последния запазен участък от Околовръстната железница на София по между пазара „Красна поляна“ и гара „Захарна фабрика“ по бул. „Вардар“.
Целта на протеста е да се обърне внимание на казуса, да се припомни историята на железницата и да се направи нов опит за реален дебат - за възможностите, които пропилява с лека ръка нашата столица и нейният регион с ликвидирането на релсовия път.
От гражданската инициатива припомнят, че близо 2/3 от терените на Околовръстната железница на територията на целия град все още е държавна собственост и не са застроени. По нейното трасе се предвижда изграждане на т.нар. „Зелен ринг“, заменящ релсовия път с велоалеи.
Линията се изгражда в периода 1912 - 1942 г. Именно тогава се взима официално решение за започване на пътническо движение, което така и не стартира поради започналите бомбардировки над София.
След 1944 г. тази линия е постепенно демонтирана и не е била обследвана от институциите за възможността да се ползва като истинска градска железница.
Отговорът „не може, защото не може“ звучи като ехо вече 80 години!
Няма отговор и на въпроса - не може ли велоинфраструктурата да съществува заедно, а не вместо релсовия път. Според концепцията за „Зелен ринг“ – повече от 300 000 души живеят в непосредствена близост до трасето.
В тази връзка от гражданската инициатива питат – как се открива потенциал за вело трасе по този маршрут, но няма търсене за висококапацитетна транспортна система, която да осигури огромен брой връзки с различни видове транспорт, включително с метро и възможност за достигане на различни части на града, без непременното преминаване през неговия център.
Ако добавим и поне още толкова хора, които ежедневно пътуват до София от цялата софийска област, за да работят, тази линия се превръща в изключително голяма неизползвана възможност за столицата.
През годините инициативата за възстановяване на Околовръстната железница на София като модерна висококапацитетна транспортна система под формата на метро линия/скоростен трамвай или лека железница среща подкрепата на значителен брой от общините около столицата, както и на редица експерти.
Но, за съжаление, община и държава остават не просто глухи за тези идеи, а активно и без значение от политическата власт, методично продължават с ликвидирането на тази възможност и за бъдещите поколения.
Примери за подобни кръгови транспортни системи има в Берлин и Виена (S-Bahn), Лондон (Overgraound).
В Париж, от друга страна, още от 2006 г. тяхната държавна железница SNCF и местната община сключват споразумение, според което, заради значителното биоразнообразие на флора и фауна, която се развила по тяхната неизползвана от десетилетие кръгова железница Petite Ceinture, трасетата ще бъдат запазени в настоящия им вид – без демонтиране на линии и без асфалтиране и по-специални настилки.
Оттогава до днес все повече участъци се отварят с цел посещения и разходки, но не се изграждат специални велоалеи (каквито се предвиждат в София) и е забранено разхождането на кучета. Същевременно железницата си запазва правото да отвори трасетата за влаково движение, ако и когато прецени това за необходимо.
Поради тази причина от гражданската инициатива настояват трасетата на Околовръстната железница да се запазят държавна собственост и да се дадат само за стопанисване от Столична община. А НКЖИ да може по всяко време да ги отвори за движение, ако и когато има подобна необходимост и желание.
Гражданската инициатива за обществен транспорт се бори за съхраняване на Околовръстната железница и събиране на нейната история от създаването си през 2011 г. Гражданите са водили множество съдебни дела, които обаче не са били разглеждани по същество от съда, който не е признавал до този момент правен интерес на сдружението и гражданите.
Заповедите за демонтаж на линията и решенията на Министерски съвет за предоставяне на терени на Околовръстната железница на Столична община също са обжалвани.