Създадена е привлекателна среда, която не само свързва миналото с бъдещето, но и насърчава ученето и изследването чрез практически експерименти и интерактивни дейности
Автор: Десант
На 24 юни, от 11:00 ч. в Националния политехнически музей (НПТМ) в София ще бъде открит изцяло обновеният демонстрационен кабинет по физика и прилежащия към него специализиран детски кът.
Реновираното пространство обединява две идейно свързани, но автономно независими зони.
Първата е предназначена за самостоятелни (hands-on) занимания и е подходяща не само за деца и ученици, но и за семейна и друга публика. В нея посетителите не просто ще играят, а и ще учат, докато експериментират с популярни за времето си уреди като мзорзов апарат, стереоскоп, стробоскоп, както и с различни механични и интерактивни инсталации, които интригуват ума и предизвикват любопитството.
Като фокусна точка в интериора, върху стените графично са изобразени историите за живота и дейността на двама бележити български учени - акад. Иван Гюзелев (24 юни 1844 г. – 6 октомври 1916 г.) и проф. Елисавета Карамихайлова (3 септември 1897 г. – 24 април 1968 г.) – личности, изиграли значителна роля за интегрирането на практическите експерименти в образователната система или така известната днес STEM методология.
Информацията за тях е разположена йерархично в три панела – основна, допълнителна и любопитна фактология чрез инфографики, подвижни панели, задачи за решаване и допълнителни книжки. Текстовете са адаптирани за детска аудитория, а за по-достъпното им възприемане разказът е развит от първо лице.
Датата на откриването съвпада с навършването на 180 години от рождението на акад. Гюзелев – основоположник на обучението по физика в България, автор на първия български учебник по физика, един от факторите за създаването на първата седемкласна гимназия в българските земи и един от строителите на следосвобожденска България.
Част от неговия жизнен път ще бъде илюстриран от 12-годишния Тодор Ангелов, ученик от 19 СУ „Елин Пелин“ – София, подготвил специална презентация.
За проф. Елисавета Карамихайлова – първата жена, хабилитирано лице в Софийския университет, първия професор по физика у нас, основател на Катедрата по атомна физика в СУ и на Лабораторията по радиоактивност във Физическия институт на БАН, ще говори Пенка Лазарова, научен секретар на секция „Физика“ към Съюза на учените в България и съавтор на книгата „Професор д-р Елисавета Карамихайлова – първият български ядрен физик“.
Вторият функционален сектор (кабинетът по физика) е предназначен за провеждане на научни демонстрации и специализирани образователни програми, под ръководството на музеен специалист. За подобряване видимостта на зрителите в него е обособен компактен амфитеатър с три нива за сядане.
За са се акцентира върху връзката между културното наследство, науката и образованието, е вграден атрактивен „шкаф на любопитството“. В него са експонирани старинни физични и демонстрационни уреди, съхранявани във фонда на музея, но непоказани до момента.
Архитектурният замисъл е дело на д-р арх. Ирина Ангелова (КИ СЕНС ДИЗАЙН ЕООД), графичният дизайн на арх. диз. Кристина Стефанова (РА АВЕ ВОКС ЕООД), а реставрацията на уредите е извършена от Гари Роуландс.
Проектът се реализира в тясно сътрудничество с Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Съюза на физиците в България и Регионалното управление на образованието (РУО) – София-град.
Наличното пространство е преобразено с финансовата подкрепа на Министерството на културата в привлекателна среда, която не само да свързва миналото с бъдещето, но и да насърчава ученето и изследването чрез практически експерименти и интерактивни дейности.