На 9 март се навършват 795 години от една от най-славните битки в българската история – тази при Клокотница


На 9 март се навършват 795 години от една от най-славните битки в българската история – тази при Клокотница
07 Март 2025, Петък


Скоро след знаменитото сражение България опира на Черно, Егейско и Адриатическо море

Автор: Борислав Гърдев

На 9  март е редно да си спомним за една от най-славните битки в българската история – тази при хасковското село Клокотница. Тя се провежда преди 795 години, в самото начало на пролетта, между набързо събраната войска на българския цар Йоан Асен II и нахлулите в Южна България съединения на епирския деспот Теодор Комнин.

Въпреки че съществува съюзен договор между двамата владетели от 1224 г. и че братът на деспота – Мануил Комнин е женен за дъщерята на българския цар Мария, Теодор Комнин подло  нарушава  договореностите и напада страната ни, смятайки,  след спечелената лесна победа тук да насочи войските си към Константинопол и да изгони оттам латинските барони.

В действията му има резон, тъй като по това време Йоан Асен II е опекун на малолетния латински император Балдуин Втори.

Сметките на Теодор Комнин излизат криви. Разярен, българският владетел заповядва договорът между България и Епирското десподство да бъде набучен на копие и лично повежда армията си в атака. Той използва изненадата и напада противниковата войска, която се оказва притисната между реките Марица и Клокотница.

В разигралото се сражение, ръководено далновидно и мъдро от Йоан Асен II, Теодор Комнин е разбит и пленен, а армията му разгромена. Попадналите в плен войници по заповед на българския владетел са освободени – жест, нечуван и немислим за жестоките средновековни времена. Царят обаче преследва далечна цел – от една страна да стане популярен със своето  човеколюбие, а от друга – да спечели като лоялни поданици освободените лично от него наемни войници.

След сражението инициативата минава в ръцете на българския самодържец. Той вече се титулува с основание „цар на българи и гърци”. Неговите войски бързо и уверено  завземат почти цялото Епирско десподство. България опира на Черно,  Егейско и Адриатическо море, в нейните граници влизат Драч и Адрианопол, самият Йоан Асен II посещава Света гора, където е написана и оставена прочутата негова Ватопедска грамота.

Държавата ни става водеща и с най-голяма територия на Балканския полуостров, секат се златни монети, в чест на голямата победа е издигната църквата „Свети 40 мъченици” в столицата Търново, където и досега може да се открие прочутата колона с надписа, издълбан по заповед  на  великия владетел, в който се посочва че:

„И цялата му земя  от Одрин до Драч превзех, гръцка, още арбанашка и сръбска, а пък градовете, които се намират около Цариград, и самият този град владееха фръзите, но и те се покоряваха под ръката на моето царство, понеже нямаха друг цар освен мене и благодарение на мене прекарваха дните си...” 

Въпреки категоричните успехи  и този  български владетел допуска груби грешки, които костват бързото сгромолясване на така лесно и щастливо изградената му империя. Необяснимо защо той не само не превзема Солун, но и остава да съществува уж като васално  самото Епирско десподство, управлявано от Мануил Комнин.

Същевременно на стари години се жени за Ирина, дъщерята на ослепения от него Теодор Комнин, който е освободен от Търново и необеспокояван отново заема трона на епирски деспот.

Наследниците на Йоан Асен II – Калиман и Михаил, обаче нямат неговите управленски и дипломатически качества, и след смъртта му държавата губи водените войни с Йоан Ватаци и Теодор Втори Ласкарис, нападана е от маджари и татари, прощава се с Македония и голяма част от Тракия и от някогашния балкански фаворит за по-малко от 10 години остава само сладък и тъжен спомен.


В категории: Новини , Средновековие

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки