По стара народна традиция Димитровден се смята за начало на зимния период. Тогава приключват работа наетите работници, пастири, ратаи и рибари и става спазаряването им за следващите шест месеца.
На този ден завършва и поредният цикъл на блажене. На обредната трапеза за деня на св. Димитър се поднасят задължително курбан от овнешко месо, яхния от петел или кокошка, сушени плодове, орехи и пита от ябълки. Директорката на Бургаския регионален музей Цоня Дражева с изтънчен кулинарен усет е усъвършенствала рецептата за обредния плодов сладкиш, който традиционно се приготвя от маслено тесто с наредени върху него резенчета ябълки, натрошени орехи и канела.
Цоня Дражева
Неуморната археоложка, разкрила не един артефакт на територията на Бургаския регион, споделя специално за читателите на „Десант“ тънкостите при приготвянето на нейния оригинален вариант на димитровденска пита. В тавичка се нареждат на 2 пласта натрошени чаени бисквити, размесени с парчетца сушени кайсии и стафиди, които се заливат с няколко лъжици водка „Флирт“ - зелена ябълка“. Отделно се настъргват около 6-7 ябълки, които се разбъркват със смлени орехови ядки, канела, смян карамфил на вкус и малко водка. Сместта се оставя за около 10-15 мин. да се издеци, като с отделения от нея сок се залива блата от бисквитите. Отгоре му се нареждат настърганите ябълки на пласт с дебелина около 1,5 см. Приготвя се заливка от 3 яйца, 1 ч.ч. брашно, 5-6 с.л. олио или зехтин и ½ водна чаша кисело мляко, с която се изсипва върху сладкиша. Питата се пече в предварително загрята до 220 градуса фурна. Когато е готова се наръсва с пудра захар, премесена с канела. Археоложката твърди, че десертът е толкова великолепен, че ще ви се иска всеки ден да е Димитровден.