Съществуват много методи за лечение – и ординарни, и не толкова признати от официалната медицина. Един от тях е използването на литотерапията, която използва свойствата на минерали за лекуването на различните заболявания. Един от тези кристали е турмалина.
В последно време неговата популярност значително нараства. Той се влага в различни масажни легла и други уреди за профилактика. Изделията на негова
основа предпазват от негативнотовъздействие на електромагнитните вълни и геопатогенните зони. Под въздействието на слънчевата светлина от него се излъчват инфрачервени лъчи и се отделят отрицатели йони, които ни зареждат с природна енергия, която засилва имунната ни система. В същото време той действа укрепващо на нервната ни система, премахва умората и спомага за бързото възстановяване на силите ни. Изчиствайки кръвта, подобрява нейната циркулация в капилярите.
Името „турмалин” произхожда от «turamali», което в превод означава „смесен скъпоценен камък”. Други преводи го третират като „камък, привличащ пепелта”, което е свързано със свойството му да се наелектрезира при нагряване. Според една египетска легенда, този минерал е пътувал по дъгата от центъра на Земята до Слънцето и така се получили невероятните му цветове. По тази причина днес го наричат и камък на дъгата.
Той представлява кристал, който се образува при изригването на вулкани в течение на десетки хиляди години. През ХІХ в. изследвайки турмалина, Мария Кюли открива наличието на постоянен електрически заряд от 0,06 мА, съвпадащ с енергията на човешкия организъм. По тази причина на него е дадено и второ название – електрическият минерал.
Мистиците твърдят, че кристалът обгражда своя притежател със силно защитно поле, отразяващо вредните психически и физически въздействия. Според някои изследователи турмалинът е изграден така, че се явява един вид стабилизатор на вълни с определена дължина. Именно това негово свойство балансира човешкото биополе, създавайки чувство на защитеност и спокойствие и настройвайки притежателя си към положителни мисли и емоции.
Като цяло турмалинът подобрява съня, хармонизира ендокринната система и помага да възстановим нервите си след стресова ситуация. Нормализира също обмяната на веществата, подобрява цвета на лицето и укрепва половата функция.
Съвременните литотерапевти го използват за подобряване на паметта и ликвидиране на световъртежа. Излишният заряд от камъка се изчиства, като той се постави под течаща вода. А за да се зареди отново е необходимо да се подържи известно време на слънце.
Турмалинът е разпространен по целия свят. Поради сложността и изменчивостта на химическия си състав, той се среща в разнообразна цветова гама, като различно обагрените му разновидности имат собствени наиманетования – рубелит (розов, червен, малинов), ахроид (безцветен), индиголит (в сини тонове), велделит (в зелената гама), шерл (черен), хамелеонит (оцветен в маслинено зелено при дневна светлина и винено червено при изкуствено осветление). Особено високо се цени червения му вариант. Наред с турмалин, обагрен в една краска, нерядко се срещат и полихромни екземпляри, в които се срещат участъци с различни цветове, които са много ефектни. Малиновият турмалин се смята за талисман на художниците – той зарежда с творчески сили и носи призвание. Заленият охлажда страстите. Пъстрият турмалин – половината зелен, половината червен, е набеден за камък на еротичните импулси, който зъпазва младостта и силата на човека. Докато черният турмалин се счита за кристал на магьосниците.
Ювелирните турмалини се добиват в Шри Ланка, Индия, Бразилия и Калифорния. Високо се ценят и тези, добити в Урал и Забайкалието. В България се среща турмалин, главно от черната дравит-шерлова разновидност. Едри кристали от него, сраснали във вид на турмалинови сърца, може да се намерят на Витоша, Плана, Сакар, Родопите и др.