Две съдби – на 7-годишно момче и на млада жена в Христова възраст (33 г.) трогнаха Кърджали в навечерието на най-християнския празник – Коледа. За малкия Каан и за Милена в родопския град е подета благотворителна кампания, а едни от първите, които се включиха в нея с 3 800 лева са местните ротарианци.
Участта на детето и на изключително красивата (преди заболяването) жена са
много различни. Обединява ги драматичната нужда от пари за лечение, което струва непосилно скъпо както на семейството на Каан, така и на вдовицата, майка на Милена.
Злокачествено заболяване е принудило Милена буквално да се крие от очите хорски заради деформациите по лицето, причинени от туморите. Допреди 10 г. е работила като логопед в най-голямото в Кърджали СОУ „П.Р.Славейков”. Сама изтеглила кредит, за да изплаща няколкото поредни операции в истанбулска клиника.
Брат й напуснал университета и отишъл на гурбет в Англия, за да печели парите, с които да се погасява дългът към банката. Сега е със сестра си и се моли на Господ и на хорското милосърдие да се съберат необходимите още 17 000 евро за лъчетерапията след поредната операция. А кампанията по набирането на средствата в града на социално слабите и вечните гурбетчии зацикли.
Тя се провежда с подкрепата на народния представител от ГЕРБ Цвета Караянчева, енорийския свещеник Боян Саръев, Регионалния инспекторат по образование, Детския и младежки парламент и читалище „Обединение”. Предвиден е и благотворителен концерт на самодейни състави на 20 декември в залата на Драматичния театър „Димитър Димов”. Ръчно изработени сувенири и кулинарни специалитети ще се продават на празничния базар.
Приходите от двете прояви ще бъдат предоставени за лечението на Милена и Каан. Предстои и коледен благотворителен бал с търг на художествени експонати. Открити са и банкови сметки. Дано!
Каан, детето-чудо
Хлапето е родено с ужасяващи аномалии. Скоро ще стане на 8, а за да тупти сърчицето му, Каан е оборудван с пейсмейкър. Кардиостимулаторът трябва да се подменя периодично, а това означава пари, много пари. Но това дете се бори за живота си с нокти и зъби, и издържа на неистовите операции, до момента 12 на брой.
Шест от тях са на сърцето, останалите са за удължаване на крайниците. А му предстоят още. Само за новия пейсмейкър са нужни 6 000 долара.
Въпреки ада, в който расте, първолачето се готви за участие в национална олимпиада по математика. Страшните вродени увреждания не са поразили мозъка му и той е любимец в училището. Нямал е 5 годинки, когато вече можел да чете на български и английски. Митарстването по мъките за семейството му започнало веднага след раждането.
Нищо от редовните консултации по време на бременността не подсказвало, че бебето ще бъде като малко чудовище. Едва на 5-ия ден го показали на майка му Фети. Тя припаднала при вида на усуканите кости на ръката и крачето, липсвал и палецът на едната ръчичка. Малко по-късно се установило, че и сърцето му е с формата на крива круша, а по двете му камери зеят дупки, които препятстват нормалното кръвообращение.
„Нямаме такъв случай и в двата рода, как точно на нас се случи? Възможно ли е лекарите да са ми спестили подозренията си при прегледите преди раждането, ако ми бяха казали, нямаше да го родя, нямаше сега всички да се мъчим!”, реди през сълзи 32-годишната жена. Още бебе на два и половина месеца, детето е било подложено на първата операция, а 15 дни след това – и на следващата. Тогава е поставен първият кардиостимулатор.
Близките на смазаните родители са ипотекирали апартаменти и къщи, както и семейното кафене, отделят всеки месец пари за лечението на хлапето. До момента то им е струвало над 100 000 лева – кредити, дарения от роднини, а сега за пръв път са обект на обществена кампания. Майката не може да си позволи да работи, защото е невъзможно да остави сина си на баба и дядо. Съпругът през последните 4 години припечелва с животновъдство.
Опитали и горчилката на гурбета в Швеция, но Фети бързо се върнала в Кърджали. Година и половина тя е била личен асистент на детето си и получавала пари за това. Каан пък е инвалидизиран с решение на ТЕЛК, което му носи 240 лева месечно. Не можем повече, затънахме, невъзможно ни е да осигуряваме парите за лечението, а синът ни е прекрасно дете и заслужава да живее, той трябва да учи непременно, защото е много умно дете, казва майката. Дано!